Sosyal Medya

EKONOMİ

Çalışan Kadına Büyük Kıyak!

Hamile işçi ve memurlara işyerinde özel ihtimam gösterilecek.

 

Kadın çalışanlara müjdeli haberler geldi: Hamile ve çocuk sahiplerine muayene izni verilecek. Evrak taşıtılmayacak, zor işler yaptırılamayacak.
 
Hamile işçi ve memurlara işyerinde özel ihtimam gösterilecek. Hazırlanan taslağa göre; iş ve çalışma ortamı, hamileliği riske atmayacak şekilde düzenlenecek. Hamile çalışanlara periyodik kontroller için izin verilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde alt mevzuatta çalışmalar yürütüyor.
 
Takvim bu çalışmaların tüm detaylarına ulaştı. Hazırlanan Gebe ve Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarına Dair Yönetmelik Taslağı şu yenilikleri getiriyor: Çalışanlara hamilelikleri süresince periyodik kontrolleri için izin verilecek. Doktora muayene için gidecek işçi ve memur ücretli izinli sayılacak. Hamile veya yeni doğum yapmış çalışanların kendilerinin ve bebeklerinin sağlığını olumsuz etkileyecek şekilde elle yükleme ve araçsız taşıma işlerinde çalıştırılmaları yasak olacak. Bu işlerde risk değerlendirmesi yapılacak. Gerektiğinde iş değişikliği sağlanacak. Hamilelik süresi boyunca hiçbir surette elle taşıma işi yaptırılamayacak. Hamile kadın işçi ve memur evrak veya çay götürme işinde çalıştırılamayacak. Gebe çalışanın çalıştığı yerdeki gürültü seviyesinin 80 dB(A)'yı geçmemesi sağlanacak. Gürültü seviyesi düşürülemiyorsa, çalışanın yeri değiştirilecek. Hamileler, hamileliği etkileyecek klimalı yerlerde çalıştırılamayacak. Hamile, yeni doğum yapmış ve emziren çalışanların yaptığı işin niteliği göz önünde bulundurularak, çalıştığı yerlerin sıcaklığının ve basıncının sağlık ve güvenlik riski yaratmayacak düzeyde olması sağlanacak. Yüksek basınçlı hamileliği etkileyen yerlerde, hamile çalıştırılamayacak.
 
İŞTEN ATILAMAYACAK
 
Doğum izninden dönen kadın için kısmi süreli çalışma geçerli olabilecek. İzinden dönen kadın, isteğe bağlı olarak çocuğu 3 ya da 6 yaşına gelene kadar daha kısa süreli çalışabilecek. Çalışmada 2 formül üzerinde duruluyor. İlki kadının işyerinde kısmı süreli olarak çalışması, ikincisi ise evden (esnek) çalışma modeli. Esnek çalışma modeli daha çok doğum sonrası çocuğun anneye ihtiyacı olan ilk yılı kapsayacak. Kadınların 'kademeli yükselme' ve kıdem de dahil tüm özlük hakları korunacak. Şu anda SSK'lı anneler 2 çocuğu ancak borçlanabiliyorlar, bu sayı artırılacak. Doğum sonrası işe dönen kadın için işe alınma zorunluluğu getirilecek.
 
DOĞUM İZNİ 24 HAFTAYA ÇIKIYOR
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, doğum izninin 24 haftaya uzamasını öngören çalışma yasalaştığında, doğum yapmış ancak halen doğum izninde olan kadınların da faydalanabilmesi için düzenleme yapabileceklerini söyledi. Doğum izni süresini artırmayı da öngören 'çocuk teşviki'ne ilişkin çalışmada son aşamaya gelindi. Konu üzerinde çalışan Çalışma, Maliye, Aile, Kalkınma ve Sağlık Bakanlıkları, önümüzdeki hafta yeni düzenleme konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunum yapacak. Şahin, geriye dönük olarak bir düzenleme yapılıp yapılamayacağına bakılabileceğini söylerken, yasa çıktığı anda doğum yapmış ancak doğum izni devam eden kadınlar için de bir düzenleme olabileceğine işaret etti.

2 Yorum

  1. hak verilsin

    Haziran 05, 2013 Çarşamba 11:10

    öncelikle ek gösterge yardımcı hizmetli pers.verilecek dendi torbaya girilecek dediler ne hikmetse birileri bu gariban çalıaşnları düşünen yok.yetkili sendıka mı yapıyor bu işleri bize üye olun diye yalvarıyorlar. işin içinde kasıt var diye düşünmemek elde değil.

  2. vatansever

    Haziran 03, 2013 Pazartesi 17:06

    GEÇEN HÜKÜMETLER MEMURLARA HİÇ KIYAK YAPMADILAR hala onların yaptığı engellerle karşılaşıyoruz. bugün 30 yıl çalışan bir memur en az 60.000tl ikramiye almalı rahat nefes alınması için en karanlık dönem memurlar için anap dönemi olmuştur. şimdiki sendıkalar da tarafçı birilrri birilerin adamıyım diyorlar sendıkalar bağımsız olmalı sdaece üst düzey memura 3600 ek gösterge verilmiş adalet değil alt kademede yani odacıya de verilmesi gerek onun da çoluk çocuğu var. daire başkanları bu ülkeyemı hizmet ediyor. hizmet edenler kollansa iyi olur.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.