Sosyal Medya

OTOMOBİL

2.5 milyon araç sahibini ilgilendiren haber

İçişleri Bakanlığının trafik kontrollerinde yeni yöntemleri içeren genelgesi uyarınca hız denetimlerinde kullanılan radar ikaz levhası uygulamasına son verilmesi nedeniyle Edirne'de polis ekipleri bazı noktalardaki tabelaları kaldırdı.

 

Bazı bölgelerde radar aracıyla yapılan denetimlerde hız sınırını aşan sürücülere, araçları durdurulmadan kesilen cezalar, adreslerine gönderildi.

Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, mobil radar aracında yeni uygulama hakkında AA muhabirine bilgi verdi.

Ceylan, trafik kazalarının başlıca sebeplerinden birinin aşırı hız olduğunu, bu nedenle radar ikaz levhalarının kaldırıldığını dile getirdi.

Yapılan araştırmalara göre, ölümlü veya yaralamalı trafik kazalarının, genelde radar ikaz levhaları ve polis ekiplerinin olmadığı bölgelerde meydana geldiğini aktaran Ceylan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Artık sürücülerimiz hiçbir noktada radar tabelası göremeyecek. Radar uyarı levhaları kaldırıldı. Sürücülerimiz radar uyarı levhalarını görünce radara yakalanmamak için yavaş gidiyor. Polis ekiplerinin olmadığı bölgelerde ise hız yapıyor ve kazalara neden oluyor. Bu nedenle sürücüler üzerindeki yakalanma riskini arttırmak ve hız ihlallerinin önüne geçmek amacıyla radarla hız denetimlerinde kullanılan radar ikaz levhası uygulamasına son verildi. Artık her yerde radar uygulaması olabilir. Sürücüler her yerde radara yakalanabilirim düşüncesiyle trafik kurallarına uygun araç kullanacak."

Ceylan, önceden günde 8 saat hız denetimi yapıldığını, yeni uygulamayla her ekibin günde 14 saat radar uygulaması yapacağını anlatarak, kesilen cezaların da sürücülerin adreslerine gönderileceğini kaydetti.

"Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Eylem Planı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yapacağı çalışmalar" konulu genelge kapsamında, emniyet kemeri denetimlerinin de arttırılacağını belirten Ceylan, sürücülerin trafik kurallarına uymasını istedi.

-"Traktörler de radara yakalanıyor"-

Emniyet Müdürü Ceylan, şehir içi ve şehir dışında yapılan hız denetimlerinde traktörlerin de radara yakalandığını söyledi.

Traktörler için de hız sınırlaması olduğunu dile getiren Ceylan, "Vatandaşlar yakalanınca, 'traktörün ne hızı var ki radara yakalanıyor' diyor. Traktör ve biçerdöverin de bir hız sınırı var tabii ki. Traktörde saatte 20 kilometre hız sınırının aşılmaması gerekir. Onlara da radar uygulaması yapılıyor. O nedenle trafikte seyreden bütün araç sürücülerimizin radara yakalanmamak için trafik kurallara uygun hareket etmesi gerekiyor" diye konuştu.

3 Yorum

 1. hahahha

  Temmuz 18, 2013 Perşembe 09:28

  rizelinin yorumuna bak allah aşkına yazdığını anladınmı sen

 2. rizelii

  Nisan 26, 2013 Cuma 09:02

  ne oldu!parayamı ihtiyac var yine!nema bitti mi?madem hız istemiyorsunuz o zaman yolları o kadar güzel ve de arabaalrı bu kadar iyi yapmayın kardeşim.siz halkı düşünseniz ceza yazmayı tercih etmezsiniz.halkı düşünen devlet araçların belli yollarda belli hızlarda gitmesi için teknikler üretir.araçlara bir cihaz takılır ve belli bir kilometrenin üstüne çıkılmasına izin verilmez.mesela tırlarda var bu sistem.ama derdiniz vatandaşın ölmesi asla değil.aksine vatandaşın ölmesi işinize geliyor zira nüfus azaldıkça size düşen pay daha da artıyor

 3. hjlk

  Nisan 25, 2013 Perşembe 17:49

  demekki para lazım para tuzakları kurulsun

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.