Sosyal Medya

GÜNDEM

Başıboş Sokak Köpeklerine yönelik çalışma

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, son 5 yılda ortalama 260 bin, bir yılda ise en fazla 350 bin köpeğin kısırlaştırılabildiğini belirtti. Ayrıca, kuduz riskli temas sayısının 438 bine ulaştığını da aktardı.

Başıboş Sokak Köpekleri Vatandaşlara Saldırıyor

Sayıları giderek artan başıboş sokak köpekleri, vatandaşlara saldırmaya başladı. Çok sayıda ölüm ve yüzlerce yaralanmanın yaşandığı bu saldırılar, aynı zamanda trafikte de ölümlü kazalara neden oluyor.

AK Parti Çözüm Arayışında

Hal böyle olunca AK Parti, başıboş köpek sorununun çözümü için bir çalışma başlattı. Bu hafta Meclis'e gelmesi beklenen çalışma ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'dan bir paylaşım geldi.

Bakan Yumaklı'dan 5 Maddelik Açıklama

Bakan İbrahim Yumaklı, başıboş sokak köpekleri sorununun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenen bir kişi veya kurumun olmamasının yattığını belirtti. Yumaklı, bu konuyu 5 madde ile açıkladı:

  1. Başıboş Köpek Sayısı: "Başıboş köpek sayısının 4 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. Yıl içinde 1-2 defa doğum yapabilmeleri, her seferinde ortalama 6-8 yavru doğurmaları ve sürekli yer değiştirmeleri sebebiyle yerel yönetimlerce sağlıklı kayıt tutulamamakta ve net sayı belirlenememektedir."

  2. Kısırlaştırma: "Bilimsel verilere göre, başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrol altına alınabilmesi, bir sene içinde toplam sayının yüzde 70'inin kısırlaştırılması ile mümkündür. Ancak son 5 yılda ortalama 260 bin, bir yılda en fazla 350 bin köpek kısırlaştırılabilmiştir."

  3. Kuduz Riski: "Dünya Sağlık Örgütü tarafından ülkemiz kuduz riski açısından yüksek risk kategorisinde tanımlanmaktadır. Birçok ülke, ülkemize gelecek vatandaşlarına kuduz riskine ve başıboş köpeklerden kaynaklı tehlikelere karşı seyahat uyarısı yapmaktadır."

  4. Kuduz Riskli Temas: "Sağlık Bakanlığı verilerine göre, evcil hayvanlar da dahil olmak üzere 2018-2022 yılları arasında kuduz riskli temas sayısı ortalama 267 bin iken, 2023 yılında bu sayı iki katına yakın artarak 438 bine ulaşmıştır. Bu tablonun insan hayatı ve sağlığı açısından ürkütücü boyutlarda olduğu aşikârdır."

  5. Trafik Kazaları: "İçişleri Bakanlığı verilerine göre son 5 yılda hayvana çarpma ile gerçekleşen 3 bin 534 trafik kazasında, 55 ölüm ve 5 bin 147 yaralanma vakası kayıtlara geçmiştir."

Bakan Yumaklı'nın Sonuç Cümlesi

Bakan Yumaklı, konuyla ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: "Bu soruna dair son günlerde kamuoyunda yapılan sağduyulu tüm tartışmalar, görüş ve öneriler, doğru çözüme ulaşmak için son derece değerlidir. Bilim insanları başta olmak üzere, konunun uzmanlarının gerçekçi çözüm önerileri ve vatandaşımızın desteği ile ülkemizin bu sorunun da üstesinden geleceğine inanıyorum."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.