Sosyal Medya

EKONOMİ

Asgari ücret 17 bin 2 lira oldu

Milyonlar, asgari ücret belirlenmesini beklerken nefeslerini tuttu.

Milyonlar, asgari ücret belirlenmesini beklerken nefeslerini tuttu.
 
Asgari ücret konusu Türkiye gündemini uzun süredir meşgul ediyordu ve nihayet Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerçekleştirdiği son toplantı ile sonuca ulaştı.
 
Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirdiği asgari ücret zirvesiyle 3. toplantı için beklenen tarihi belirledi.
 
Belirlenen rakamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan açıkladı.
 
Yapılan açıklamaya göre, 2024 yılı için yeni asgari ücret yüzde 49 artışla 17 bin 2 liraya yükseltildi.
 
Bakan Vedat Işıkhan, açıklamasında şunları kaydetti:
 
"Asgari Ücret Tespit Komisyonumuz yeni asgari ücret çalışmalarını tamamladı. Komisyon, tüm tarafların istediği sınırları belirleme hedefindeydi. İşçi ve işveren tarafında hakem rolü üstlendik. Süreçte olumlu yaklaşım gösteren tüm paydaşlara teşekkür ederim. Belirlenen asgari ücret alt sınırı yanında, sorunların çözümüne yönelik yapıcı yaklaşımı olumlu bulduğumu ifade etmek istiyorum. İlgili bakanlıklarımıza ve tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. 2024 yılında belirlenen asgari ücret 17 bin 2 lira olarak açıklandı. Yüzde 49 artış gerçekleştirdik."
 
Öte yandan, bu yıl asgari ücrete sadece tek bir zam yapılacağı biliniyor.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, temmuzda ikinci bir toplantı yapılmayacağını belirtti ve "İkinci zama gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor." açıklamasında bulundu.
 
Asgari ücrete 2022 ve 2023 yıllarında temmuz ayında ara zam yapılmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.