Sosyal Medya

RİZE

Çiftçilerimizin ikramiyeden mahrum bırakılması kabul edilemez

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Karal: Çiftçi emeklilerimizin, 'can suyu' olabilecek ikramiyeden mahrum bırakılması kabul edilemez

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, 5 bin lira emekli ikramiyesi ile ilgili, “Yaşadıkları ekonomik zorluklar yetmezmiş gibi çiftçi emeklilerimizin, ‘can suyu' olabilecek 5 bin lira emekli ikramiyeden mahrum bırakılması  asla kabul edilemez. Hükümet bu yanlıştan bir an evvel dönmelidir.” dedi.
 
Bir açıklama yapan İstanbul Milletvekili Hasan Karal, çalışmayan emeklilere 5 bin lira tutarındaki tek seferlik ikramiye ödemelerinin 11 Kasım itibarıyla başlandığını anımsattı. Uygulamadan zor şartlar altında çalışmak zorunda kalan emeklilerin ve çiftçi emeklilerinin faydalandırılmadığını belirten Milletvekili Karal, bu durumun geçinme zorluğu yaşayan emeklilere çok büyük haksızlık olduğunu söyledi.
 
“ÇİFTÇİLERİMİZİN GELİRLERİNİN ARTIRILMASI VE DESTEKLENMESİ GEREKİRKEN TAM TERSİ BİR DURUM SÖZ KONUSU”
 
Tarım ve gıdanın gittikçe stratejik öneminin arttığını, ancak buna karşın Türkiye’de çiftçilerin yüksek enflasyon ve maliyetler dolayısıyla üretimden vazgeçmeye başladığını vurgulayan Karal, “Çiftçilerimizin gelirlerinin artırılması ve desteklenmesi gerekirken tam tersi bir durum söz konusu. Tüm dünya kapanmışken onlar pandemi de bile üretimi bırakmadılar, sofraya ürün gelsin diye durmadan çalıştılar. Piyasa allak bullak; ürettikleri ürünü satamıyorlar. Mazot, gübre, işçilik her şey çok pahalı; maliyetlerle baş edemiyorlar. Ürün para etmiyor, dalında kalıyor, ağaçları kesmek zorunda kalıyorlar. Maliyetler katlanmışken tarımsal destekler neredeyse geçen yılki ile aynı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi 'can suyu' olabilecek emekli ikramiyesinden de mahrum bırakılıyorlar.” diye konuştu.
 
“YAŞADIKLARI EKONOMİK SIKINTILAR YETMEZMİŞ GİBİ BİR DARBE DE EMEKLİ İKRAMİYESİNDEN VURULMASI KABUL EDİLEMEZ”
 
DEVA Partili Hasan Karal, memleketi Rize’de de üzerine çay cüzdanı kayıtlı olan çay üreticilerinin emekli ikramiyesinden faydalandırılmadığını, bu durumun çok büyük mağduriyet yarattığını kaydetti. Karal, “Ellerinin nasırıyla her şartta üretime devam etmeye çalışan çiftçilerimize, yaşadıkları ekonomik sıkıntılar yetmezmiş gibi bir darbe de emekli ikramiyesinden vurulması kabul edilemez. Hükümet derhal bu yanlıştan dönmeli, çiftçi emeklilerimiz de 5 bin lira emekli ikramiyesinden faydalandırılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.