Sosyal Medya

EKONOMİ

EYT'yi kaçıranlara yeni düzenleme geliyor

EYT düzenlemesi ile milyonlarca kişi emeklilik hayaline kavuşurken, 1999 sonrası sigorta girişliler için yeni düzenleme geliyor. İşte detaylar...

EYT'yi kaçıran 1999 sonrası sigortalı olanlar için eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den yeni emeklilik sistemiyle ilgili güzel bir haber geldi.
 
Yeni emeklilik sistemi ile birlikte 2000 yılı sonrası sigorta başlangıcı olanlarda erken emeklilik hakkı verilecek. SSK ve bağ-kurlular arasında prim eşitlemesi yapılacak 1800 gün prim indirimi gelecek. Peki, yeni emeklilik sistemi ile ilgili detaylar nelerdir? 
 
Erken emeklilik bekleyen milyonlarca kişi EYT yasası ile emekli olma hakkını yakaladı. Ancak birçok kişide kapsam dışa kaldığı için hükümetten beklenti içine girdi. Sosyal güvenlikte devrim niteliğinde yeni bir emeklilik reformu üzerinde çalışılmalara başlandı. Ayrıca yeni düzenleme ile beraber taşeron işçilere kadro verilmesi ve memurların ek göstergesi de değişecek. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bu konuda ilk bilgileri vermişti. Yeni Kabinenin belli olması ile birlikte erken emeklilikte hız kazandı. Erken emeklilik yasası ile ilgili son durum vatandaşlar tarafından meraklı araştırılıyor.
 
ESKİ BAKAN DUYURMUŞTU
 
Seçimlerin öncesinde eski çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yeni bir emeklilik sistemi ile ilgili hazırlıkların başladığını duyurmuştu. Milyonlarca kişiyi kapsayacak olan yeni emeklilik sisteminden detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu sistemle birlikte sigorta başlangıç tarihi 1999 sonrası olanlar erken emeklilik hakkını elde edecek. Ayrıca erken emeklilik yasasını da içeren yeni düzenleme taşeron işçilere kadro verilmesi ve memurların ek göstergelerini de kapsıyor. Yani bir çok kişinin hayali bu düzenlemeyle birlikte gerçek olacak. Vatandaşlar ise yeni kabinenin belli olmasıyla birlikte erken emeklilik düzenlemesinin ne zaman çıkacağını merak ediyor. Bu konuda da ilk bilgiler gelmeye başladı.
 
SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNDE NELER DEĞİŞECEK?
 
Yine emeklilik sistemi ve yeni sosyal güvenlik düzenlemesi kısa süre içerisinde meclis gündemine gelecek. Bu düzenleme içinde 100.000 taşerona kadro verilmesi de var. Uzun süreden beri beklenen bu adımın yeni dönemde atılması bekleniyor.
 
Yine emeklilik sisteminin sil baştan değişmesi kapsamında 1999 sonrası sigorta girişi olanlara kademeli emeklilik verilmesi diğer bir adım olacak.
 
Ayrıca SSK ve BAĞ-KUR arasında pirim eşitlemesi de gündemde. SGK kadan emekli olmak için aranan prim gün sayısı 7200 iken bağ kurdan emeklilik için aranan prim gün sayısı 9000 gün olmuştu. Bu yeni emeklilik Yasası ile birlikte bağ kurlular için 1800 gün indirim gelecek. Böylece 1 milyon bağkurlu erken emeklilik hakkını elde edecek.
 
EV HANIMLARI DA ERKEN EMEKLİLİK KAPSAMINDA
 
Ayrıca cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni emeklilik Yasası ile ilgili ev hanımlarına da müjde verdi. Ev hanımlara isteye bağlı sigorta primi ödemeleri durumunda erken emekli olma hakkına sahip olacak. Ev hanımlarına sigorta primlerinin bir bölümünde devlet karşılayacak. Ayrıca ev hanımları evli kaldıkları süreye ve çocuk sayısına göre emeklilik yaşını öne çekme şansını elde edecek.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.