Sosyal Medya

EKONOMİ

Merkez Bankası'ndan bankalara yeni döviz kısıtlaması

Ziraat Bankası eski yöneticisi Şenol Babuşcu, Merkez Bankası’nın bankalara dövizde işlem saati kısıtlaması ve günlük limit getirdiğini duyurdu.

Ziraat Bankası eski yöneticisi ve Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, Merkez Bankası'nın döviz müdahalelerine yenilerini eklediğini belirtti.
 
Buna göre Şenol Babuşcu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda her bankanın satabileceği toplam döviz miktarına günlük limit ve işlem saati kısıtlaması getirildiğini belirtti.
 
Babuşcu, konuyla ilgili paylaşımında şu ifadelere yer verdi:
 
"Merkez Bankası bankalara dövizde işlem saati kısıtlaması getirdi. Bankalar müşterileri için piyasadan saat 13.00’a kadar döviz alabilecek.”
 
Babuşcu ayrı bir paylaşımında ise Merkez Bankası’nın döviz alım limiti getirdiğini belirterek, “Merkez Bankası’ndan ikinci karar: Gerçek ve tüzel kişilere (tüm müşterilere) her bankanın satabileceği toplam döviz miktarına günlük limit getirdi. Limitler her banka bazında ayrı belirlendi." dedi.
 
Piyasa katılımcılarının aktardığı bilgiye göre ise döviz alımında müştari bazlı 2,5 milyon doların üzerindeki satışların izne tabii olduğu ve limit sınırlamasının nisan ayının başından beri devam ettiği belirtildi.
 
Piyasa katılımcıları ayrıca Merkez Bankası’nın kuralları günlük olarak değiştirdiğini bu sebeple hamlelerin sonuçlarını incelemenin anlamsız olduğunu belirtti.
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.