Sosyal Medya

POLİTİKA

YSK'dan karar: HDP sandık kurullarında görev alamayacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçime Yeşil Sol Parti listelerinden giren HDP'nin sandık kurullarına üye veremeyeceğine karar verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), hakkında kapatma davası olan ve Yeşil Sol Parti listelerinden seçime giren HDP'nin sandık kurullarındaki varlığına itiraz etti.
 
YSK başvuruyu değerlendirdi ve son seçimde ilk üçü paylaşan siyasi partilerin yurtdışı sandık kurullarında görev alabildiğine dikkat çekti.
 
HDP YERİNE MHP TEMSİLCİLERİ GÖREV YAPACAK
 
Kurul, HDP'nin 3. sırada yer almasına rağmen Yeşil Sol Parti listelerinden seçime katılması sebebiyle sandık kurullarına üye veremeyeceğine karar verdi. YSK’nın kararı sonrası yurt dışı sandık kurullarında HDP’nin yerine dördüncü parti konumunda bulunan MHP temsilcileri görev yapacak.
 
24 Haziran 2018 genel seçimlerinde AK Parti, CHP ve HDP ilk üç sırayı paylaştığı için yurtdışı sandık kurullarında da bu partiler üye bulundurabiliyordu. Ancak YSK’nın kararı sonrası yurtdışı sandık kurullarında HDP'nin yerine dördüncü parti konumunda bulunan MHP temsilcileri görev yapacak.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.