Sosyal Medya

EKONOMİ

EYT'lilerin gözü kulağı bu haberdeydi! İlk ödemeler başladı...

EYT kapsamında emekli olanlara maaş ödemeleri başladı. Mart ayında emeklilik için başvuran ve maaş bağlama işlemi tamamlananlara ilk ödemeler yapılıyor.

Son dakika haberi: EYT kapsamında emekli olanlara maaş ödemeleri başladı. Mart ayında emeklilik için başvuran ve maaş bağlama işlemi tamamlananlara ilk ödemeler yapılıyor.
 
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle 2 milyonu aşkın kişi emeklilik hakkı kazandı.
 
EMEKLİLİK BAŞVURUSUNU MART AYINDA YAPANLAR İÇİN ÖDEMELER BAŞLADI
Bu kapsamda çok sayıda EYT'li emeklilik için başvuru yaptı. Emeklilik başvurusunu mart ayı içinde yapanlar için ödemeler yapılmaya başlandı.
 
NTV'nin haberine göre maaş bağlama işlemini tamamlayanlara birikmiş tutar ödemesi yapılıyor. 1,6 milyon başvurudan 250 binden fazlasının işlemi tamamlandı.
 
İŞLEM BİTENLERE MAAŞTAN ÖNCE FARK ÖDEMESİ
Maaş bağlama işlemini tamamlayanlara birikmiş tutar ödemesi yapılıyor. Mevzuata göre mart ayında başvuranlar aslında 1 Nisan'dan itibaren emekli sayılıyor. EYT kapsamında SSK'dan emekli olanlar 1 Nisan-17 Nisan arasındaki farkları, Bağ-Kur'lular ise 25 Nisan'a kadarki farkı birikmiş olarak alacaklar.
 
EYT KİMLERİ KAPSIYOR?
Mart başında yürürlüğe giren EYT düzenlemesi 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları kapsıyor. Yaş haddini bekleyen ve yetişkin olduktan sonra sigortalılık süresi başlayan kişileri kapsayan EYT, staj ve çıraklık dönemlerinde sigorta girişi yapmış olanları da kapsıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.