Sosyal Medya

İPUCU

Cemre düşmesi nedir? İlk Cemre ne zaman nereye düşecek?

İlkbaharın habercisi olan Cemre düşmesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Arapça kökenli olan Cemre ateş anlamına gelir. Sıcaklığın yükselmesi manasına da gelen Cemre, Türk tarihinde önemli bir yeri vardır. Cemre düşmesi yaşamsal, fiziksel ve ruhsal değişimlere de neden olur. Cemre düşmesi nedir? İlk Cemre ne zaman nereye düşecek?

Arapçada 'Cemre' ateş ya da kor anlamına gelir. Ancak halk arasında 'Cemre', sıcaklığın yükselmesiyle yaşanan doğa olayıdır. Araplar Cemre'ye göre yerleşme alanlarını da değiştirirlerdi. Bu yaşantının Eski Türklerde de olduğu ileri sürülür. Günümüzde de bazı insanlar dağlara yaptıkları yayla evlerine yerleşerek bunu uyguluyor. Sıcaklık yükseldikçe yükseklere çıkma isteği hem hava olayı hem de yaşam koşullarının değişmesine bağlıdır. Cemre düşmesi kışın yavaş yavaş bittiği ve havaların ısınmasına yani baharın gelmesinin habercisidir. Son yıllarda havaların değişmesi Cemre düşmesinin zamanın da değiştirmiştir. Güneş ışınları atmosferden dik bir şekilde gelip toprağa çarpar. Toprağa ya da suya çarpan güneş ışınları buharlaşmaya neden olur. Buharlaşma gökyüzünde bulutlanmaları oluşturur. Bulutlarda ağırlaşan hava aylar boyu yağmur ya da kara neden olurken kademe kademe yerden yukarı yükselen sıcaklık bu kez bulutların hafiflemesini sağlar. Kışın son aylarında da Cemre düşmesi döngüsü oluşur. İlk Cemre havaya sonra suya sonra toprağa düşer.
 
CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?
 
2023 YILININ İLK CEMRESİ NE ZAMAN DÜŞECEK?
 
2023 yılının ilk Cemresi 19-20 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek. Havaya düşen Cemre daha sonra yağış olarak geldiği sırada yanı 26-27 Şubat'ta suya düşecek. Son Cemre düşmesi ise 5-6 Mart'ta toprağa düşecek. Bu tarihten sonra yeryüzü çiçek ve otlarla renklenmeye başlayacak. Havalar da yavaş yavaş ısınacak. 
 
 
İkinci cemre suya düşmeden bitkilerin üzerinde tomurcuk sularına neden olur
 
CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?
 
Türk kültüründe önemli bir yeri olan Cemre düşmesi, tarımdan yerleşime ve edebiyata kadar birçok alanda etkilidir. Nevruz kutlamalarının başı kabul edilen Cemre düşmesi Osmanlı İmparatorluğu zamanında etkinliklerle kutlanırdı. Tohumları ekmeye renkli kıyafet dikmeye Divan şairlerine ilham olan Cemre düşmesine yeniden uyanış olarak bakılırdı. Divan şairlerinin bu dönemde ortaya çıkardıkları eserlere "Cemreviye" denilir. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.