Sosyal Medya

GÜNDEM

Rize'ninde içinde bulunduğun 27 ile operasyon

İçişleri Bakanlığı, 389 şüphelinin yakalanması amacıyla operasyon düğmesine basıldığını açıkladı.

Yurt genelinde organize suç örgütleriyle mücadele sürüyor.
 
İçişleri Bakanlığı, bu kapsamda 389 şüphelinin yakalanması için harekete geçildiğini duyurdu.
 
EŞ ZAMANLI OPERASYON
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) ekiplerince, organize suç örgütleri ile bu örgütlere silah temin eden suç gruplarına yönelik; 27 ilde eş zamanlı 'Tırpan' kod adlı operasyon başlatıldı.
 
YAĞMA, TEFECİLİK, TEHDİT
"Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "örgütün faaliyetleri kapsamında yağma", "tefecilik" ve "tehdit" suçlarına ilişkin 13 organize suç örgütü ile bunlara silah sağlayan 28 suç grubunda faaliyet gösterdikleri tespit edilen 389 şüpheli hakkında ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarınca gözaltı ve yakalama kararı verildiği kaydedildi.
 
HANGİ İLLERDE YAPILIYOR
Operasyonun, yetkili İl Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda ve KOM Daire Başkanlığı koordinesinde; Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Mersin, Muğla, Aydın, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Çanakkale, Denizli, Düzce, Elazığ, Gaziantep, Karabük, Konya, Malatya, Mardin, Rize, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ illerinde yapılmasına karar verildiği kaydedildi.
 
 
ANLAŞMAZLIKLARDA ARACI OLDULAR
Söz konusu suç örgütü üyelerinin yüksek faizle borç verip ödeyemeyenlerin mal varlıklarına cebir, şiddet ve tehditle haksız şekilde el koydukları ve silah ticareti yaparak örgüte menfaat sağladıkları tespit edildi.
 
Üçüncü şahıslar arasındaki anlaşmazlıkları örgütün "korkutucu gücünü" kullanarak çözdükleri ve "komisyon" adı altında para talep ettikleri saptanan zanlıların, turizm bölgelerindeki eğlence mekanlarına ortak olmak bahanesiyle "çökmeye" çalıştıkları ve sahiplerine silah zoruyla senet imzalatarak haksız kazanç sağladıkları belirlendi.
 
Şüphelilerin ayrıca çek-senet tahsilatı yaptıkları ve illegal kumarhane işlettikleri tespit edildi.
 
İSTANBUL'DA 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
Öte yandan operasyonun İstanbul ayağında 9 şüpheli yakalandı.
 
İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt ve Büyükçekmece ilçeleri başta olmak üzere kent genelinde faaliyet gösteren, kamuoyunda “Sarallar” olarak bilinen suç örgütüne operasyon başlatıldı.
 
“Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma”, “yağma”, “Yağma Amaçlı Tehdit” ve “6136 Sayılı Kanuna Muhalefet” suçlarına karıştıkları tespit edilen, liderliğini E. B. isimli şahsın yaptığı suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen eş zamanlı baskınlarda 9 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.
 
Baskın yapılan adreslerdeki aramalarda 1 ruhsatsız tabanca ve 18 fişek ele geçirildi.
 
DAHA ÖNCE YAPILAN OPERASYONLAR
KOM ekiplerince, 21 Mayıs tarihinde turizm sezonu öncesi yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği sahil şeridi ve turistik illeri kapsayan 8 ilde eş zamanlı 'Sahil Rüzgarı', 5 Ekim tarihinde turizm sezonunun sonunda yerel ve bölgesel organize suç örgütü faaliyetlerinde bulunan ve bu suç örgütlerine silah temini gerçekleştirdikleri anlaşılan suç gruplarına yönelik 9 ilde 'Sahil Rüzgarı-2' kod adlı operasyonlar geçekleştirilmiş, 357 hedef şüpheli şahsa işlem yapılmıştı.
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.