Sosyal Medya

EKONOMİ

Merkez Bankası'ndan döviz kuru açıklaması

Merkez Bankası, dövizdeki dalgalanmalara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Açıklamada TCMB'nin kur seviyesi taahhüdünün olmadığı belirtilirken döviz piyasalarında gerçekçi olmayan sağlıksız fiyat oluşumlarının görüldüğü vurgulanırken, "Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur." ifadelerine yer verildi.

Türkiye cumhuriyeti Merkez Bankası, döviz kurlarındaki hareketliliğe ilişin önemli açıklamalarda bulundu. TCMB'nin kur seviyesi taahhüdünün olmadığı belirtilirken döviz piyasalarında gerçekçi olmayan sağlıksız fiyat oluşumlarının görüldüğünün altı çizildi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir.
 
"Sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir"
Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir. Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.