Sosyal Medya

EĞİTİM

MEB flaş kararı 81 ile yazı ile duyurdu! Bir ay boyunca...

Yüz binlerce kişi bekliyordu MEB harekete geçti. Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile yazı yolladı ve son kararı duyurdu. MEB illere yolladığı yazıda tarihi açıkladı. MB yazısında okul öncesinde milli eğitim müdürlüklerince uzaktan eğitime geçme kararı alabileceğini açıkladı. Süre olarak ise 4 Ocak 2021 tarihi verildi. İller tek tek harekete geçti. İstanbul, Ankara, Bursa gibi çok sayıda il okul öncesinde uzaktan eğitime geçtiğini duyurdu. İşte okul öncesinde de uzaktan eğitime geçen iller...

Milyonlarca öğrenci koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitim alıyor. Koronavirüs hızla yayılıyor. Artan vakalar da yeni önelemleri getiriyor. Milli Eğitim Bakanlığı kabine toplantısında alınan karar gereği okullarda uzaktan eğitime geçmişti. Okul öncesinde önce yüz yüze eğitime geçildi yeni karar ile milli eğitim müdürlüklerince uzaktan eğitime geçme  kararı alınabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile yazı yolladı. Yazıda şöyle denildi: Yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) salgınının ilgili yerleşim yerindeki seyrine bağlı olarak, 4 Ocak'a  kadar il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından, yüz yüze eğitim yapılan  okul öncesi eğitim kurumlarında uzaktan eğitim kararı alınabileceği bildirildi. Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce, il milli eğitim müdürlüklerine, Genel  Müdürlüğe bağlı okul öncesi kurumlarda "Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi" ve  "Uzaktan Eğitim"e ilişkin iki yazı gönderildi. "Okul Öncesinde Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi"ne ilişkin yazıda,  resmi ve özel örgün eğitim ile hayat boyu öğrenme kurumlarındaki tüm eğitim ve  öğretim faaliyetlerine, 20 Kasım-4 Ocak arasında uzaktan eğitim yoluyla devam  edileceği ancak anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5 gün yüz  yüze eğitim yapılacağı anımsatıldı.
 
Yazıda, şunlar kaydedildi: "Sağlık Bakanlığınca hazırlanan Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma  Rehberinde yer alan Okullarda Kovid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması  Gereken Uygulamalar doğrultusunda Kovid-19 salgınının ilgili yerleşim yerindeki  seyrine bağlı olarak, gerektiğinde il veya ilçe hıfzıssıhha kurullarının görüşünü  de alarak 4 Ocak'a kadar il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince yüz yüze  eğitim yapılan okul öncesi eğitim kurumlarında uzaktan eğitime geçme kararı  alınabilecektir. Diğer taraftan Kovid-19 salgın sürecinde, çocukların okula devam etme  durumları dikkate alınarak; taşıma merkezi okullar ve yatılı bölge ortaokulları  bünyesindeki ana sınıfları ile köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim  yerlerindeki okul öncesi eğitim kurumları öncelikli olmak üzere, yüz yüze eğitim  yapılamayacak okul öncesi eğitim kurumları ilgili il veya ilçe milli eğitim  müdürlüklerince belirlenecek ve bu kuramlarda da uzaktan eğitime geçilecektir." Yazıda, bir kurumdaki eğitimin tamamen yüz yüze ya da tamamen uzaktan  olacak şekilde planlanacağı, bazı sınıflarda yüz yüze bazı sınıflarda uzaktan  eğitim şeklinde bir planlama yapılamayacağı ifade edildi."
 
20 dakikayı geçmeyecek
 
Okul Öncesinde Uzaktan Eğitim" sürecine ilişkin yazıda da çocukların,  eğitim etkinliklerinde bir yetişkinin desteğine ihtiyaç duymaları ve ekran  karşısında uzun süre kalmanın onların gelişimlerine olan olumsuz etkileri de  düşünülerek okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocukların öğretmen rehberliğinde  yüz yüze eğitime devam etmelerinin öncelikle tercih edildiği belirtildi. Kovid-19 salgınının seyri ve diğer zaruri nedenlerle okul öncesi  eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim yapılamaması halinde, bu eğitim kademesine  özgü olacak şekilde uzaktan eğitim yönteminin belirlenmesine ihtiyaç duyulduğu  aktarılan yazıda, uzaktan eğitimde dikkat edilmesi gereken hususlar sıralandı.Buna göre, uzaktan eğitim yapılması halinde, öğretmenler, ailelerle  bire bir, telefonla, çevrim içi gruplar kurarak veya mektup gibi bir yöntemle  iletişim kuracak. Her öğretmen, güne başlama, oyun, beslenme, temizlik, etkinlik ve  dinlenme sürelerini de içerecek şekilde çocukların ev ortamında yapabileceği  özellikte günlük eğitim akışlarını 6 etkinlik saati olarak hazırlayacak. Günlük  eğitim akışlarında bir etkinlik saati 20 dakikayı geçmeyecek.
 
Bunun yanı sıra ailelerin imkanlarına göre, günlük eğitim akışlarının  mümkünse günlük, değilse haftalık olarak en uygun iletişim araçları (EBA,  telefon, iletişim grupları, e-posta veya mektup) kullanılarak ailelere  ulaştırılacak ve etkinliklerin yapılması konusunda ailelere rehberlik edilecek. TRT EBA İlkokul kanalında yayınlanan okul öncesi etkinlik kuşağının  çocuklar tarafından takip edilmesinin ve ailelerin Temel Eğitim Genel Müdürlüğü  internet sitesinde yayınlanan Erken Çocukluk Eğitim Takvimi ile diğer yayınlardan  yararlanması sağlanacak.Ailelerin imkanlarının uygun olması ve öğretmenin istemesi durumunda,  günlük eğitim akışlarındaki bazı etkinlikler (deney, öykü okuma, bilmece,  tekerleme, jimnastik, şarkı, oyun, parmak oyunu gibi) video kaydına alınarak  ailelere gönderilebilecek. Öğretmenler, uzaktan eğitim sürecine yönelik izleme ve değerlendirme  çalışmalarını her gün yapacak. Ailelerin imkanları doğrultusunda, EBA üzerinden sağlanan canlı ders  uygulamasının yanı sıra açık kaynaklı ve okul yönetimlerince denetlenebilir diğer  güvenilir platformlar da kullanılarak, haftada en az üç kez olmak üzere  çocuklarla grup halinde canlı iletişim kurulacak, etkinlikler yapılacak.Grup halinde yapılan çevrim içi etkinliklere katılamayan çocuklarla  haftada en az üç kez birebir görüntülü veya sesli iletişim kurulacak ve bunun  için gerekmesi durumunda okul imkanları (telefon, bilgisayar, internet)  kullanılacak.
 
İLLER TEK TEK AÇIKLIYOR
 
İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi'nde alınan karar sonrası yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla birçok karara varıldığı aktarıldı. 20 Kasım 2020 - 04 Ocak 2021 tarihleri arasında eğitim- öğretim çalışmalarına uzaktan eğitim yoluyla devam edileceği belirtilirken anasınıfları hakkında da İstanbul için atılacak adım belli oldu.Açıklamada şu sözler yer aldı: "İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 28.11.2020 Cumartesi günü saat 15:30'da Vali Yardımcısı Niyazi ERTEN başkanlığında toplanmıştır. Koronavirus (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu sağlama, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılma hızını kontrol altında tutmak amacıyla Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir."
 
"İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve İçişleri Bakanlığının 18.11.2020 tarih ve 19161 sayılı Genelgesi doğrultusunda bir takım yeni tedbirler uygulamaya konulmuştur."
 

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.