Sosyal Medya

GÜNDEM

KYK başvuruları başladı mı? 2020 KYK burs ve yurt başvurusu nasıl yapılır?

Tüm gözler KYK'dan gelecek haberde. Burs ve yurt başvurusu için heyecanlı bekleyiş içerisinde olan öğrenciler KYK başvurularının ne zaman başlayacağını araştırıyor.

Tüm gözler KYK'dan gelecek haberde. Burs ve yurt başvurusu için heyecanlı bekleyiş içerisinde olan öğrenciler KYK başvurularının ne zaman başlayacağını araştırıyor. Bu yıl eğitimin uzaktan olarak devam etmesi ve üniversitelerin açılış tarihinin henüz netleşmemesi KYK burs ve yurt başvuru tarihlerinde de belirsizliğe sebep oldu. Peki, KYK burs ve yurt başvurusu ne zaman yapılacak?
 
KYK YURT VE BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN?
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Twitter üzerinden bir açıklama paylaştı.
 
İşte o açıklama;
 
 
"GSB Yurtları, öğrenim kredileri ve burs başvuruları ile ilgili gelişmeler sosyal medya hesaplarımız ve Web sitemizde duyurulacaktır.
 
Farklı kaynaklara itibar etmeyiniz.
 
Yurt başvuru tarihleri Yükseköğretim Kurulu ve Bilim Kurulu'nun kararları doğrultusunda belli olacaktır."
 
KYK YURT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 
Başvurular e-Devlet üzerinden alınacağı için e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-Devlet şifresi almaları veya diğer e-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor.
 
Özel ve öncelikli durumu olduğunu beyan eden öğrencilerin yurt barınma hakkı kazandıktan sonra ilgili belgeyi yurt müdürlüklerine teslim etmesi gerekiyor. İlgili belgenin ibraz edilmemesi durumunda öğrencinin yurt hakkı geçersiz sayılacak.
 
BURS VE KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?
 
KYK burs ve kredi başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaktadır. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.