Sosyal Medya

RİZE

Bakanlık yetkilisine göre Pandemide Çay Tarımı İyi Yönetilmiş!

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Tarla Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Ercan Türktemel ve Rize İl Tarım ve Orman Müdürü Şafak Bulut Rize Ticaret Borsasını ziyaret edip Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan ve Meclis Başkanı Resul Okumuş’la çay tarımı hakkında bilgi alışverişinde bulundular.

 
Ziyarette Hasdemir, “Pandemi döneminde Tarım Bakanlığı’nın özverili çalışmalarıyla ve sizlerin destekleriyle çay tarımı iyi yönetildi. Öncelikle bu konuda sizlere katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Pandemi süreciyle Rizeli çayına sahip çıktı ve üretici tarlaya girdi. Tarlada izi olmayanın kürsüde yüzü olmamalıdır. Unutmamalıyız ki kendimiz tarım yapmazsak bu işten verim alamayız” dedi.
 
Genel Müdür Hasdemir’e Güncel Çay Raporunu sunan Erdoğan, raporda Türk çayının sorunları ve çözüm önerilerinin bulunduğunu, çayla ilgili çalışmalarda rapordan yararlanılabileceğini kaydetti. Borsanın Türk çayını geliştirebilmek için birçok çalışmaya imza attığını ifade eden Erdoğan, “Bunların arasında en önemlileri Çay Çarşısı Projesi ve Çaymer’dir. Çay Çarşısı Projesi Rize’nin ve çayın simgesi olacak bir projedir. En kısa sürede bitirmeyi planlıyoruz. Çaymer ise çayla ilgili araştırmalarına devam ediyor. Özelikle çayda çeşitliliği arttırmak amacıyla yeni inoaktif çalışmalar yapıyor. Çaymerin kapasitesini daha da genişletip, AR-GE faaliyetlerini arttırmak istiyoruz” dedi.

2 Yorum

  1. Dürüst ol

    Ağustos 21, 2020 Cuma 07:59

    Algı yapmayın. Artık size 90 yaşındaki dedeler bile inanmıyor. Dürüst siyaset yapıyorsanız yapın, aksi takdirde gidicisiniz.

  2. Ahmet

    Ağustos 18, 2020 Salı 23:26

    Neresi yönetildi acaba milletin kotası dolmadan ve son gün bile kota 50 kg alındı ve çay alım yerleri kapandı bizler de özel sektörün eline kaldık bu mu iyi yönetmek

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.