Sosyal Medya

EKONOMİ

Esnaf ve sanatkarların borçları ertelenecek

Corona virüs sürecinde salgından etkilenen esnaf ve sanatkarların düşük faizli borçları ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, kapsam dahilindeki kredi borçlarından, 1 Temmuz-30 Eylül arasında vadesi doğacak olan ve 1 Temmuz itibarıyla itfa edilmeyenler, başvuru şartı aranmaksızın ilgili mevzuatına göre faiz tahakkuk ettirilerek, taksit sayısı değişmeksizin üç ay süreyle ertelenecek.
 
Kredisi ertelenen esnafve sanatkârlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına yönelik taahhütname alınacak. Çalışan sayısını azaltan esnaf ve sanatkârlar erteleme kapsamında çıkarılacak.
 
Takip işlemi başlatılmayacak
 
Karar kapsamında ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak. Erteleme işlemi maddi ve şahsi teminat durumunu değiştirmeyecek, borçlu ve müteselsil kefillerine de kefaletten çekilme hakkı vermeyecek. Erteleme süresince hesaplanan gelir kayıpları, Hazine ve Maliye
 
Bakanlığı'nca ödenmeye devam edilecek.
 
Borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkârlara talepleri halinde banka tarafından düşük faizli kredi açılabilecek ve söz konusu kararlarda erteleme tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak.
 
Karar, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.