Sosyal Medya

TEKNOLOJİ

NASA onayladı! Tehlikeli asteroit Dünya'ya yaklaşıyor

Dünyanın koronavirüs salgını ile savaştığı son günlerde felaket senaryoları da art arda geliyor. Dev bir asteroidin Dünya'ya çarpacağı iddialarına yanıt veren NASA, bu durumu yalanlasa da asteroidin tehlikeli olduğunu onayladı. Söz konusu asteroit 11 Nisan 2020 tarihinde Türkiye saati ile 20:00'da Dünya'nın yakınından geçecek.

NASA'nın gök cisimlerinin yörüngelerini tespit eden kurumu Yakın Dünya'ya Yönelik Nesne Araştırmaları Merkezi (CNEOS), devasa bir asteroidin Dünya'ya doğru ilerlediğini ve gelecek hafta yörüngeye girmesinin beklendiğini açıkladı.
 
NASA'nın gelişmiş asteroit takip sistemi, bu ay Dünya'nın yörüngesine girmesi beklenen gökdelen büyüklüğündeki asteroidin, felaket yaratacak kadar hızlı ilerlediğini söylüyor.
 
REKOR HIZLA DÜNYA'YA YAKLAŞIYOR
 
363599 (2004 FG11) olarak adlandırılan ve 380 metre çapındaki dev asteroidin, yaklaşık 88 bin kilometrelik inanılmaz bir hızla Dünya'ya yaklaştığı belirtildi. Uzmanlar, bu hızın Dünya'yı felakete sürüklemek için yeterli olacağını söylüyor.
 
NASA: POTANSİYEL OLARAK TEHLİKELİ
 
Dev asterot, NASA tarafından Apollo asteroiti olarak sınıflandırıldı. Bu da gök cisminin Dünya'nın yörüngesinden geçeceği anlamına geliyor.
 
NASA'dan yapılan açıklamada, ''Potansiyel olarak tehlikeli asteroitler şu anda asteroidin Dünya'yı tehdit edici yakın yaklaşımlar yapma potansiyelini ölçen parametrelere göre tanımlanmaktadır. Yaptığımız ölçümlere göre Dünya'ya yaklaşan asteroit de potansiyel tehlike sınıfındadır.'' dedi.
 
DÜNYA'YA DÜŞERSE YIKIM ETKİSİ YARATABİLİR
 
Asteroidin büyüklüğü ve hızı göz önüne alındığında, gezegenimizle çarpışırsa Dünya üzerinde büyük bir yıkım yaratabileceği söyleniyor.
 
Çarpma sırasında Dünya yüzeyinde yaklaşık 6.5 kilometre genişliğinde dev bir krater yaratacak kadar güçlü asteroit, çarpma esnasında gerçekleşen patlama sırasında etrafındaki her şeyi silip süpürebilir.
 
Ayrıca asteroidin okyanusa düşmesi halinde ise birçok kıyı kesimi batırabilecek dev tsunamiler oluşmasına neden olabilir.
 
11 NİSAN'DA DÜNYA'NIN YAKININDAN GEÇECEK
 
Söz konusu asteroit, 11 Nisan 2020 tarihinde Türkiye saati ile 20:00'da Dünya'nın yakınından geçecek. NASA, asteroitin Dünya'nın yakınından geçeceğini ve gezegenimize çarpmayacağını söylüyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.