Sosyal Medya

Ç.RİZESPOR

Ç.Rizespor'un efsane kaptanı!

On dokuz yıl Rizespor formasını taşıyan, dokuz yıl takım kaptanlığı görevini başarı ile yürüten Hüseyin Hemşinlioğlu’na centilmenliği ve güzel ahlakından dolayı Rizespor taraftarları “ Kuzu” lakabını takmışlardı.

RİZESPOR’UN EFSANE KAPTANI
KUZU HÜSEYİN: HÜZEYİN HEMŞİNLİOĞLU
 
On dokuz yıl Rizespor formasını taşıyan, dokuz yıl takım kaptanlığı görevini başarı ile yürüten Hüseyin Hemşinlioğlu’na centilmenliği ve güzel ahlakından dolayı Rizespor taraftarları “ Kuzu” lakabını takmışlardı.
 
HEM FRUKOYU HEM MUHARREM KÜRKÇÜ’NÜN BEĞENİSİNİ KAZANDI
01 Ocak 1951 tarihinde Rize’de doğan Hemşinlioğlu’nun futbol hayatı ilginç bir iddia  sonucu şekillendi. Türk futbolunun unutulmaz yıldızı Şenol Birol başarılı bir futbol serüveni sonrası memleketi Rize’ye gelmiştir. Bir gün kendisi gibi Rize futbolunun yıldızları Topal Mehmet Salih Şamlıoğlu, Fındık Ayvaz, Zafer Kanburoğlu’nun da aralarında bulunduğu arkadaşlarıyla bir araya gelir, gençlerle iddiasına maça tutuşurlar. Maçı kazanan takıma dönemin meşhur içeceği Fruko ısmarlanacaktır. Rize Sanat Enstitüsü’nün bahçesinde oynanan bu özel maçı izleyenler arasında Rizespor (Amatör) Kulüp Başkanı Muharrem Kürkçü da vardır. Gençler takımında yer alan Hüseyin Hemşinlioğlu mükemmel bir futbol sergiler. Maç sonrası hem Fruko’yu hem de Muharrem Kürkçü’nün beğenisini kazanır. 
 
MERHABA RİZESPOR
Daha sonra o zamanki renkleri sarı yeşil olan Rizespor Amatör Kulübüne dâhil olan Hemşinlioğlu, okul ile futbolu bir arada yürütürken 1968 yılında Rizespor Kulübü’nün profesyonel olması ile Çayelispor Amatör Kulübü’ne geçiş yapar. 1971 yılında askerlik nedeniyle Ankara Jandarma Gücü’nde iki sezon futbol oynardı. Askerlik dönüşü Çayelispor ile Kütahya’da yapılan Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası’nda Türkiye üçüncülüğünü yaşadı. Rizesporlu yöneticilerin ısrarı üzerine Rizespor ile anlaştı. Böylelikle on dokuz yıl sürecek uzun bir maratonun startı verilmiş olur.
 
BOŞ MUKAVELEYE İMZA ATTI
Üçüncü Türkiye liginde mücadele eden Rizespor, 1973-74 sezonunda ikinci Türkiye ligine yükselir. Bu başarının mimarları arasında yer alan Hemşinlioğlu,  transfer borsasının en gözde ismi olmuştur, ama o sevdalısı olduğu yeşil- mavili renklerden kopmaya niyetli değildir. Galatasaray, Kayseri, Bolu ve Orduspor’un yaptığı teklifleri geri çevirerek Rizepor’da boş mukaveleye imza atar. 1975-76 sezonunda Karadeniz ve Hürriyet gazeteleri tarafında yılın sporcusu seçilir. Rizespor 1978 yılında birinci Türkiye ligine yükselip ligi 4. sırada bitirirken kendisi de büyük başarılara imza atan Hemşinlioğlu, 1974 yılında takım kaptanlığına getirilir. Onun döneminde teknik direktör olarak görev yapan Gazanfer Olcayto, Mustafa Özkula,Beytullah Baliç,Cevat Öztürk,Bülent Eken,Turgut Kafkas,Sebahattin Erman, Suat Mamat,Tekin Yolaç,İlhan Uralgil,Erdağan Gürhan,Kadri Aytaç,İllia Datçu,Gürsel Aksel,Mehmet Türker,Abdullah Gegiç,Zeynel Soyuer,Cevdet Soyluoğlu, Cesarettin Alptekin,Halil Güngördü Tezcan Uzcan ve Suphi Varel ile uyum içinde çalıştı.
 
GÖRKEMLİ BİR JÜBİLE
1985 yılında İstanbul’da Fenerbahçe ile Rizespor arasında oynanan jübile maçıyla aktif futbol yaşantısını noktalarken o günkü ulusal gazeteler “Sahalarımızdan efendi bir futbolcuyu uğurladık”, “Hüseyin Hemşinlioğlu’nun jübilesinde beş bin kişi stada koştu” başlıklarını atıyordu. 1986 yılında ısrarlara dayanamayıp Artvinspor’da iki yıl futbolcu-antrenör olarak oynadıktan sonra 1978 yılında başladığı devlet memurluğuna devam etmek için Artvin’den Samsun’a geçer. Burada amatör kulüplerde hocalıktan sonra dört yıl süreyle Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği’nde gözlemcilik görevlerinde bulunur. 2001 yılında memuriyetten emekli olan ve İstanbul’a yerleşen Hemşinlioğlu’nun  Payende ve Özge adında iki kızı, Baturalp adında bir torunu var. Eşi Tülay Hanımla birlikte mütevazı bir yaşam sürdüren Hemşinlioğlu geçmiş yıllarda katılmış olduğu antrenörlük kursundan aldığı “A” diploması sahibidir.
 
Soldaki fotoğraf Fotoğraf Hüseyin Hemşinlioğlu henüz dokuz aylıkken çekilmiş. O zamanlar kim derdi ki bu çocuk yıldız bir futbolcu olacak. Sağdaki fotoğraf ise bir askerlik hatırası
 
Soldaki fotoğrafta Hemşinlioğlu Rizespor’da maça hazırlanırken gözüküyor. Fotoğraf Rizespor’un o zamanlar imkansızlıklar içinde nasıl mücadele ettiğini gösteriyor. Sağdaki fotoğrafta ise 1972-73 sezonunda Rize amatör küme şampiyonu Çayelispor’un bu başarısında büyük katkısı olan Rizespor’un eski kaptanlarından  Hüseyin Hemşinlioğlu ( Kuzu ), Çayelispor Teknik Direktörü Selahattin İras’ın omuzlarında başarıyı kutlarken gözükmektedir. 
 
 

Rizespor Başkanı Nuri Akbulut futbolcusu ve takım kaptanı Hüseyin Hamşinlioğlu’nun düğününde gözükmektedir. 
 
 

Rizespor 1973-74 . Ayaktakiler : Engin, Miraç, Hürrem, Erkan, Cesarettin, Erbil
Oturanlar : Tamer, Hüseyin, İsmail Karali, Cengiz, Mehmet Cemil
 
 

Rizespor 1973. Ayaktakiler : Miraç, Cesarettin, Erbil, Dursun, Cengiz. Oturanlar: Devrim, Hüseyin Hemşinlioğlu,Tamer, Hürrem, Aydın ve İsmail
 
 

Rizespor Takım Kaptanı Hüseyin Hemşinlioğlu spor yaşamı boyunca çok kez ödüllendirildi
 
 

Rizespor 1980-81. Ayaktakiler  : Bahattin, Yaşar,  Zafer, Osman, Erol, Muharrem. Oturanlar: Oktay, Kahraman, Arif, Müfit, Hüseyin 
 
 

Rizespor’un üç yıldızı : Sinan, Hüseyin ve Zafer
 
 

Güle güle kaptan Hüseyin Hemşinlioğlu,1985 yılında İstanbul’da Fenerbahçe ile Rizespor arasında oynanan jübile maçıyla aktif futbol yaşantısını noktalıyordu.
 Rizespor Eski Kaptanı Hüseyin Hemşinloğlu ve Fatih Sultan Kar’ın kaleme aldığı Bütün Yönleriyle Rize Spor kitabının galasında bir arada gözükmektedir. İstanbul 2008
 
Fatih Sultan KAR / İST.

2 Yorum

  1. Nazım GÜREL

    Mayıs 24, 2019 Cuma 08:26

    Ne günlerdi köyden rize'ye gittiğimizde ilk işimiz çarşıbaşındaki dükkana gider futbolcu ve takım fotoğraflarını alır odamızın duvarlarına asardık.

  2. eski bir oyuncu

    Mayıs 22, 2019 Çarşamba 22:21

    Fatih Sultan kardeşim. Yaş itibariyle aramızda kuşak farkı vardır. Bu konuyla ilgili geçmişi yaşamadığından pek bilmiyor olabilirsin. Ancak, Hüseyin'nin KUZU lakabı Rizesporda oynadığı dönemde kendisine atf edilmedi. Bu lakap, te... çocukluk yıllarından beri gelir.Mahalle maçı yaptığımız Buhtinin düzünde, 1962 falan rakip takımda oynarken herkes gibi bizde kendisine Kuzu derdik. Yani, kuzu aşağı, kuzu yukarı. Kendisine o dönemde ufak tefek,sevimli,mazbut çocuk olduğundan bu lakap yakıştırılmıştır. Yani kuzu gibiydi.İyi bir arkadaştı. Bilinsin istedim.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.