Sosyal Medya

GÜNDEM

AK Parti'nin kritik ismi: Evet demiştim, yanıldım

Eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanlığı sistemini eleştirdi. Özdağ, AKP'yi de eleştirdiği paylaşımlarında sistemin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

"SİSTEMİNİN TÜRKİYE GERÇEKLERİNE NE KADAR UZAK OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR"
 
Özdağ, 16 Nisan'daki referandumda kendisinin de "evet" oyu verdiğini belirterek “Bu seçim -partili Cumhurbaşkanı- sisteminin Türkiye gerçeklerine ne kadar uzak olduğunu göstermiştir. Bir ülkede her kurum taraf haline gelirse o ülkede parçalanma kaçınılmaz olur. (Ben de evet dedim, yanıldığımı görüyorum), Bu sistem tekrar gözden geçirilmelidir.” ifadelerini kullandı.
 
"DEVLETİN TARAFSIZLIĞINI KAYBETMESİ ÜLKEYİ FELAKETE GÖTÜRÜR"
 
Özdağ eleştirilerini şöyle sürdürdü:
 
“Bu seçim -partili Cumhurbaşkanı- sisteminin Türkiye gerçeklerine ne kadar uzak olduğunu göstermiştir. Bir ülkede her kurum taraf haline gelirse o ülkede parçalanma kaçınılmaz olur. (Ben de evet dedim, yanıldığımı görüyorum), Bu sistem tekrar gözden geçirilmelidir.
 
CB makamı bir partiyi değil tüm milleti temsil etmelidir. Vatandaşlarını partisine göre ayırmamalıdır. Toplumsal barışın bir sigortası gibi işlev görmelidir. Taraf olan bir makam toplumu uzlaştırma, barıştırma şansını kaybeder.
 
CB sistemi de demokrasi içinde bir alternatiftir ama partili cumhurbaşkanlığı sistemi değil. Bizim gibi derin ayrılıklar yaşayan ülkelerde devletin tarafsızlığını kaybetmesi (çünkü CB makamı devleti temsil eder) ülkeyi felakete götürür.
 
Seçimin Sonuçlarına itiraz hukuki ve demokratik bir imkandır, ancak o sonuçlara saygı göstermemek başka bir şeydir. Çünkü seçim kazanmak için sadece bir oy fazlası kafidir.”

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.