Sosyal Medya

POLİTİKA

İmamoğlu '145 yıldır biz demokrasi için uğraşıyoruz'demekle neyi kastetti?

İmamoğlu "145 yıldır biz demokrasi için uğraşıyoruz." 145 yıl önce ne olmuştu ki?

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye adayı Ekrem İmamoğlu'nun önceki gün yaptığı bir konuşmada söylediği sözler büyük tepki çekti.
 
Yerel seçimlerle ilgili itiraz sürecine ilişkin yaptığı açıklamada Ekrem İmamoğlu, özellikle tarih verip "145 yıldır biz demokrasi için mücadele ediyoruz" dedi.
 
145 yıl önce neler oldu?
İmamoğlu'nun sözünü ettiği yıl, yani yaklaşık 145 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu oldukça kanlı bir olaya şahit olmuştu.
 
Sultan Abdülaziz'e darbe!
Sultan Abdülaziz, Mithat Paşa'nın başını çektiği bir grup tarafından tahttan indirildi, yerine V. Murat geçirildi.
 
Darbe sonrası Feriye Sarayı'na götürülen Sultan Abdülaziz'e burada onur kırıcı davranışlarda bulunuldu. Çok kısa süre içerisinde iki bileği de kesilmiş olarak ölü bulundu. Sultan'ın vefatı "intihar" olarak duyuruldu.
 
 
Abdülhamid Han tahta çıktı
 
V. Murat ise, ciddi sağlık sorunları tespit edildiği için 6 ay sonra tahttan indirildi. Yerine veliaht şehzade II. Abdülhamid geçti.
 
Abdülhamid Han büyük güçlere boyun eğmeyince bu kez onu indirmek istediler
1876'da tahta çıkan Sultan Abdülhamid, o dönem "düveli muazzama" olarak adlandırılan İngiltere, Fransa gibi büyük devletlere boyun eğmeyince, bu devletlerle, Jön Türklerle ve İttihatçılarla 1909 yılına kadar 33 yıl boyunca mücadele etti.
 
İttihatçılar Balkan Savaşı'nda devleti felakete sürükledi
 
İttihat ve Terakki'nin darbesi neticesi Abdülhamid Han tahttan indirildi. Kısa süre sonra İttihat ve Terakki yönetimindeki Osmanlı, Balkan Savaşı'nda küçücük devletçikler karşısında ağır bir yenilgi aldı.
 
1. Dünya Savaşı yenilgisi ve ittihatçıların kaçışı
 
1914'te başlayan I. Dünya Savaşı'na da İttihat ve Terakki marifetiyle giren, İslam sancağının yegane savunucusu 6 asırlık Osmanlı İmparatorluğu, bir avuç sözde "hürriyetperver"in eliyle parçalanmış ve yıkılmış oldu.
 
Savaştan sonra İttihat ve Terakki üyeleri bir Alman torpidosuna binerek yurt dışına kaçtı.

3 Yorum

 1. hüs

  Nisan 18, 2019 Perşembe 11:48

  145 yıldır bu toprakları israile peşkeş çekemediklerin şikayetci. siyonistler e filistini vermediği için tahdından indirilen ABDÜLHAMİT handan sonra ülkenin parçalanmasını sagladılar. bu güne kadar israil olma mücadelesi veriyorlar.

 2. Arif öztürk

  Nisan 13, 2019 Cumartesi 18:24

  İmamoğluna (papazoğlu) karayılan girdi Binali Yıldırım ibb başkanı inşallah. Tuzak kuranların en hayırlı Allah cc dür

 3. ilkgun salih

  Nisan 13, 2019 Cumartesi 15:22

  senin demokrasi anlayisin tepsi icinde turkiyeyi siyoniste sunmaksa buna muvaffak olamiyacaksin yeni yasa cikartmak icin bu millet calisir ve fetoculara idam getirtiriz artik gerisini dusunun.boyle turkiyeyi yabancilara peskes cekebilecekmisiniz.demokrasini alda cehennem ol abd ye git

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.