Sosyal Medya

KARADENİZ

Ne olacak bu ÇAY'ın hali?

AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı Rize Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek, Borsa Başkanı Mehmet Erdoğan, Meclis Başkanı Resul Okumuş, meclis üyeleri ve sektör temsilcileriyle toplantıda bir araya geldi.

 

Çayla İlgili Sorunlar Yazıcı’ya Anlatıldı
 
AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı Rize Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek, Borsa Başkanı Mehmet Erdoğan, Meclis Başkanı Resul Okumuş, meclis üyeleri ve sektör temsilcileriyle toplantıda bir araya geldi.
 
Toplantıda Rize, borsa çalışmaları ve çay sektörünü hakkında bilgi veren Erdoğan, “Özellikle şehrimizin ekonomiyle ilgili tek girdisi olan çay sektörü hakkında borsamızın hazırladığı raporları takdim etmek istiyorum. Raporlarda çay sektörünün sorunları ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Bu sorunların çözümüne ilişkin sizlerden yardımlarınızı bekliyoruz. Sayın vekilim 2019 çay sezonunun 10 Mayıs itibariyle başlayacağını tahmin ediyoruz. Çay sektörü Temmuz ayından sonraki ekonomik bunalımdan en çok etkilenen sektörlerden biridir. Bizler çaya zam yapmayıp enflasyonla topyekûn mücadele kapsamında devletimize destek verdik. Ama en kısa zamanda sektörün bu ekonomik kötü gidişattan daha fazla etkilenmemesi için önlemler alınması gerekmektedir. Konuyla ilgili desteklerinizi bekliyoruz” dedi.
 
 
Çay İçin Üç Proje
Çay sektöründe yaşanan bu ekonomik sorunların aşılması için üç önemli projeleri olduğunu ifade eden Erdoğan, “Birincisi topraktan bardağa tüm çay sektörünü kontrol altına alacak bir Çay Kanunu’nun çıkarılması gerekmektedir. İkincisi 2019 yılında yaş çaya zam yapılmasın onun yerine 13 kuruşluk destekleme pirimi 59 kuruşa çıkarılsın. Böylelikle Çaykur’un zararı önlenmiş, özel sektörde zarar etmemiş, devletimizin üzerinden yük kalkar ve üreticinin cebine aynı para girmiş olur. Üçüncü projemiz ise çayın temel gıda statüsünde KDV oranının %1’e indirilmesidir. Bu konularda desteklerinizi bekliyoruz” dedi.
 
Ayrıca Erdoğan, Rizemizin çehresini değiştirecek, ilimizi cazibe merkezi haline getirecek Çay Çarşısı Projemiz Cumhurbaşkanımız tarafından onaylandı. En kısa zamanda bir imza töreniyle bunun duyurularını yapıp temel atma törenini gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu konuda projemize verdiğiniz desteklerden dolayı sizlere teşekkür ediyorum” dedi.
 
Çayla İlgili Her Şey Bizim İçin Önemlidir
Çayla ilgili önerileri önemsediklerini ifade eden Yazıcı, “Çay konusunda Rize Ticaret Borsası uzman bir kurumdur. Bize sunmuş olduğunuz raporları aldık. Cumhurbaşkanımıza ve ilgili kurumlara raporlarımızı ileteceğiz. Sizlerin bize sunmuş olduğunuz önerileri ilgili kurumlar nezdinde takip edeceğiz. Çaya zam talebi konusunda Cumhurbaşkanımızın mesafeli bir duruşu vardır. Çünkü Maliye Bakanımız tarafından çaya yapılacak zammın enflasyonun artışına etki edeceği bildirilmiştir. O yüzden gündemimizde çaya zam uygulaması bulunmamaktadır. Çay tabi ilimizin yegane geçim kaynağı olduğu için onunla ilgili her şey bizleri çok ilgilendiriyor. Gübre konusunda fiyatlara gelen zamla ilgili bir şey yapamadık. Çay Kanunu’na gelince Ticaret Odamızla birlikte Tarım ve Orman Bakanı’yla bir görüşme yapın ve kendisine konuyu iletin. Tabi hükümetimiz herkesin bildiği üzere ekonomide serbest piyasa modelini uygulamaktadır. Dolayısıyla çıkaracağınız kanun bu modelin ilkelerine ters düşmeyecek şekilde hazırlanmalıdır” dedi.
 
Seçimlerde Rizelilerden destek beklediklerini söyleyen Yazıcı, “Ülkemizde 17 yıldır tek başına bir iktidar var. Ve ülkeyi en uzun süre bir Rizeli yönetmektedir. Rizelilerden bu bilinçle seçimlerde destek istiyorum. Seçimlerden Rize’nin birinci çıkmasını istiyoruz” dedi.

 • Ne olacak bu ÇAY'ın hali?

 • Ne olacak bu ÇAY'ın hali?

 • Ne olacak bu ÇAY'ın hali?

4 Yorum

 1. İmtiyazsız TC Vatandaşı

  Mart 25, 2019 Pazartesi 22:52

  Ne olacak bu çayın hali'nin cevabı..Ne olacak bu memleketin halinde saklıdır. Memleketi halledelim, çay da hallolur. O zaman kadar Arap'lara satılmaz ise...

 2. FATİH

  Mart 23, 2019 Cumartesi 16:58

  TÜRKİYEYİ BİR RİZELİ YÖNETİYOR AMA RİZE Yİ KİMİN YÖNETTİĞİ NASIL YÖNETTİĞİ BELLİ DEĞİL....

 3. fipek53

  Mart 22, 2019 Cuma 18:47

  Vay be vay.Adamlara bak yaş çaya zam yapılmasın biz ucuz çay alalım.destekleme 59 kuruşa çıksın yükü devlet üstlensin demek istiyorlar.Uyanıklara bak taban fiyatın altında çay aldıklarını hiç dilegetirmiyorlar.Hep vatandaşı yontmak istiyorlar.Maalesef hep vatandaş sömürülüyor. Sayın başkanımız da çayı ağzına bile almıyor.Vatandaşı kimse dinlemiyor.

 4. Arif

  Mart 22, 2019 Cuma 01:11

  İp gibi yağmurun altında çay toplayıp, keçinin bile yürüyemeyeceği dik bir yoldan aşağıya sırtımdan 80 ile 100 kg ağırlığında tentaları alımyerine taşıdım. Bu yol ki ayağın bir kaysa sırtındaki yük ile 150 metre aşağıdaki yırmağa yuvarlanır, vücudunda kırılmadık kemik kalmaz. Şimdi bu şartlarda çalışan alınteri döken müstahsilin çay parasından; Ziraat odası ve Ticaret Borsasına pay kesiliyor. Ziraat odasına başkanlık eden bir tanıdığım pantoloncu dükkanı varken şimdi tül perde fabrikası kurdu. Peki Ticaret borsası ne yaptı, güzellikleri dillere destan tropik Seylan adasına milletin parasıyla çay tarımını inceleme(!) gezisine gittiler. Bir değil beş-on kişi. Haberde ismi geçen çay fabrikası sahibi de olan diğerinin ise cemaziyel evvelini anlatsam fasikül fasikül ansiklopedi olur. Çay ile alakalı proceleri varmış. Hiç komik değilsiniz beyler. Milletin paralarıyla böyle boş beleş toplantılar yapmayın.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.