Sosyal Medya

KARADENİZ

Rize'deki o binanın çatlamasına neden olan ne?

 

Rize'de, duvarlarında oluşan çatlaklar nedeniyle boşaltılan 8 katlı apartmanda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri inceleme yaptı.

Rize'de, duvarlarında oluşan çatlaklar nedeniyle boşaltılan 8 katlı apartmanda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri inceleme yaptı.
 
Merkeze bağlı Yeniköy Mahallesi Cami Sokağı'nda bulunan 8 katlı Kent Apartmanı'na gelen Rize Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Arıcı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Bebek ve ekipler, iç ve dış duvarlarda inceleme yaptı. Ekipler kolon ölçümünün yanı sıra betonlardan numune aldı.
 
Bazı vatandaşlar, binaya girerek özel eşyalarını aldı.
 
Rize Valisi Kemal Çeber, yaptığı açıklamada, binada meydana gelen çatlaklar nedeniyle tahliye kararı verildiğini hatırlattı.
 
 
Binanın 1993 yılında yapımına başlandığını, 1995 yılında tamamlandığını ifade eden Çeber, şunları söyledi:
 
"Ancak yapı kullanma izni yok. 'İmar Barışı'na başvurusuna baktırdık, başvurmadığı görülüyor. İstanbul Kartal'da yaşanan elim olay üzerine vatandaşlarımızın hassasiyeti haklı olarak artmış. Eskiden beri süregelen bu çatlaklar var. Sürekli üzerine yeniler ekleniyor. Hassasiyet artınca başvuruları olmuş. Bina 7 katlı görünmekle birlikte bodrum ve zemin ile birlikte 10 katlı, 21 daire, 51 vatandaşımız yaşıyor. Dün akşam itibarıyla hepsini uygun yerlere yerleştirdik."
 
Bugün itibarıyla belediye ve ilgili kuruluşların teknik incelemelerine başladığına dikkati çeken Çeber, "Binadan karatlar alındı. Zemine ilişkin incelemeler yapılacak. Tahmin ediyorum kısa bir süre içerisinde sonuç gelecek. Sonuçta binanın yıkımı, güçlendirilmesi çözümlerine bakacağız. Binalar ve benzeri, sonucu olumsuz olacak konulardaki vatandaşların duyarlılığı bizi mutlu etti. Gereğini yapacağız." dedi.
 
Timya Vadisi'ndeki inşaat çalışmaları nedeniyle vatandaşların müracaatı olduğuna işaret eden Çeber, "İlgililer iki konuda zeminde meydana gelen hareketler, binanın yapımından, yapım kalitesinden kaynaklanan nedenler üzerinde duruyor. Hem zemin hem de binanın yapılışına ilişkin araştırmalar, testler yapılıyor. Sonucunda hangisinden kaynaklandığı ortaya çıkacak." şeklinde konuştu.

  • Rize'deki o binanın çatlamasına neden olan ne?

  • Rize'deki o binanın çatlamasına neden olan ne?

  • Rize'deki o binanın çatlamasına neden olan ne?

1 Yorum

  1. ŞİMAL RÜZGARI

    Şubat 11, 2019 Pazartesi 20:29

    Haberde Sayın Vali,"Binadan karatlar alındı" dedi."karatlar" değil,"karotlar" olarak düzeltilmesi gerekir.Haberi yazanlar,editörler mühendislik terimlerinin yazımına dikkat etmesi gerekir.Fotoğrafta,sertleşmiş betondan (kolon) KAROT alınıyor.Binadaki çatlaklar,temel zemininde meydana gelen oturmalardan kaynaklanır.İnşa tarihinde 1993,temel zemin etüdü ve araştırmaları zorunluluğu olmadığından zaten yapılmamıştır. Alınan karot numunelerinin dayanım sonuçları da,inşa tarihine göre B130 -B160 arasında çıkar.İskan ruhsatının alınmadığının gerekçesi neden açıklanmıyor.Oturma izni alınmamış binaya ( kaçak) oturmaya neden müsaade edilmiş.Kamu hizmetleri nasıl verilmiş.İmar barışına neden başvurulmamış.Bir sebebi mi vardı? Mesele şu;Bu ve bunun gibi binalar, her süreçte yapılan yanlışlar,yeterli mühendislik hizmetinden yoksunluk,denetim ve sorumluluk görevinin layıkıyle yerine getirilmemesi,Her kademede çalışmaların ehil ellerde olmaması ve daha pek çok nedenlerle meydana gelen bu durum kimseyi şaşırtmasın.Bu binalardan RİZE de daha pek çok var.Olan,vatandaşa oluyor. Geçen yılki sel feleketini ayrıntıları ile takip ettik.İşte RİZE nin durumu bu.Herkes şapkasını öne eğsin.Son defa bir kez daha düşünsünler.YAZIK OLUYOR RİZE'ye Editör, bu yorumu mutlaka yayınlaması gerekir.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.