Sosyal Medya

GÜNDEM

Belediyeler sebze-meyve satışına başlayacak


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak TİM'de Dengeler Çalıştayı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, belediyelerin yakın zaman içerisinde sebze-meyve satışına başlayacağını açıkladı.
 

Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları:
 
Son 16 yılda Türkiye'de çok önemli bir dönüşüm gerçekleşti. Sosyal sektörlerle birlikte çok önemli mesafeler ilerledi. 30 milyar dolarlardan 170 milyar dolarlara ihracat rakamlarını hep birlikte gerçekleştirdik. Bir fırsat dönemi olarak bu süreci okuyoruz. Yeni başarı hikayesini tüm Türkiye olarak yazacağız. Dünyada belirsizliklerin artığı, Avrupa'nın Çin'in yavaşlamaya başladığı bir dönemde bizler ihraç eden siz ihracatçılarımızla birlikte çok daha fazla çalışacağız. Birilerinin tehdit olarak tanımladığı bu dönemde küresel ticaretin yükselen yıldızı haline geleceğiz. Ağustos ve eylül aylarında küresel finansal anlamda haksız spekülatif saldırılara maruz kalmış bir ülkeyiz. 2018'i bir tecrübe, ders çıkarma, güçlendirme yılı olarak geride bıraktık.
 
"HER AY BİR ÖNCEKİ AYDAN DAHA İYİ OLACAK"
 
Şubat-mart ve arkasında nisan ve mayıs ayları ile birlikte reel sektörün likidite açısından çok daha rahatladığı bir döneme şahitlik edeceğiz.  Şubat ayı likiditesi ocaktan daha iyi bir ay olacak. Mart da şubattan iyi olacak. Korku, kaygıların yaşandığı, saldırıların yaşandığı 2018'in son çeyreğindeki hava dağılmaya başladı. Faizlerin 20'lerin altına indiğinden anlıyorsunuz. Her ay bir öncekinden daha iyi olacak. Hayalperest değiliz ama gerçeği de iyi okuyacağız. 
 
"HİÇ OLMADIĞI KADAR YOĞUN BİR KOORDİNASYON İÇİNDE HAREKET EDİYORUZ"
 
Tüm kamu kurumlarımız, bankalarımız, finansal mimari içindeki tüm paydaşlarımız, iş dünyamız belki de hiç olmadığı kadar yoğun bir koordinasyon içerisinde hareket ediyoruz. Netice ortada. Nereden nereye. Türkiye bugün 39 kalem üründe 1 milyar dolar ihracat yapan bir ülke noktasına geldik. 
 
GIDA ENFLASYONU
 
Yıl sonu için hedeflerimizin altına getirdiğimiz enflasyon için 2019'a da olumlu bir giriş yaptık. Çekirdek enflasyonun 19.53'ten 19.02'ye indiğini gördük. Son 20 yılın en yüksek tek ayı geldi gıdada. Gıda enflasyonunun hiçbir pozitif veya negatif etkisi olmasa enflasyon -0,43 yıllıkta da 18.85 olacaktı. Güçlü tutumumuzu gıda alanında atacağımız adımlarla daha da güçlendireceğiz.
 
"SEBZE MEYVEYİ BELEDİYELER KAYNAĞINDAN ALACAK"
 
Birilerinin milletimizin cebindeki parasına el uzatmasına izin vermeyeceğiz.Belediyelerimizle birlikte kaynağından sebze ve meyveleri alarak büyük şehirlerimizde maliyetinde vatandaşlarımıza sunacağımız adımları görmeye başlayacağız. Belediyeler sebze-meyve satışına haftaya başlayacak. Fırsatçılık 82 milyonun cebine kastediyorsa kabul edilebilir değil. Son bilgiler çok enteresan şeylerin döndüğünü gösteriyor. Ama vatandaşımız çözümsüz olmadığını görecek. Sivri biber, patlıcan Türkiye bunu mu konuşacak, birileri stokluyor. Bir takım fırsatçıların seçim dönemini bile fırsatçılığa çevirdiğini söyleyebiliriz.Fırsatçılık kesinlikle kabul edilebilir değil. Bedeli çok ağır olacak. Hal Yasası ile ürünler tarladan sofraya ulaşacak.
 
ZİRAAT BANKASI YARIN ANTALYA'DA MODERN SERACILIKLA İLGİLİ PAKETİ AÇIKLAYACAK
 
Seracılık özellikle kış aylarında eko sisteme, ticarete, vatandaşın mutfağına böyle bir noktada bulunmaması için paket açıklayacağız. Dönüşümü çok hızlı şekilde göreceğiz. Seraların yenilenmesi ve kredileriyle ilgili Ziraat Bankası detaylıca açıklayacak. Bazıları bürokratik detayları soruyor. Onları da çözeceğiz. Jeotermal açısından organize bölgeler oluşturacağız. Altyapıyı tamamlayacağız. Bu bölgelerdeki seralar için kredilerle geri dönüş alacak. Jeotermal kaynaklarımızı bu noktada daha etkin kullanmış olacağız. Gerek yatırım kredilerinde, gerek kredi limitlerinde, gerek işletme kredilerinde daha üst noktaya gideceğiz. Ziraat Bankası yarın Antalya'da modern seracılıkla ilgili paketi açıklayacak.  Özellikle önümüzdeki kış bu konuda Türkiye gündeminde olmaması için sektör desteği, kapasite noktasında yasanın sağlıklı bir şekilde yürümesi için sahada olacağız. Ürün üretim tüm bu planlamanın yanı sıra yapısal adımları devreye alacağız. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.