Sosyal Medya

EKONOMİ

Altın, Ticaret Görüşmeleri Öncesinde Yatay Seyrediyor

Gelecek hafta ABD ve Çin arasında gerçekleşecek olan ticaret görüşmeleri öncesinde altın fiyatlarının dar bir aralıkta seyrettiği görülüyor.

Gelecek hafta ABD ve Çin arasında gerçekleşecek olan ticaret görüşmeleri öncesinde altın fiyatlarının dar bir aralıkta seyrettiği görülüyor. İki taraf temel konularda henüz anlaşamazken ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin ile varılacak bir anlaşmaya hala çok uzak olduğunu söyledi. Öte yandan büyüme endişeleri sürerken Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi dün yaptığı açıklamada Euro Bölgesi’ndeki ekonomik yavaşlamanın beklenenden uzun sürebileceğini belirtirken Cuma günü yayınlanan verilerde Almanya iş dünyası güveninin üç yılın en düşüğüne gerilediği görüldü. Brexit belirsizliğinde ise Demokratik Birlik Partisi’nin gelecek hafta yapılacak oylamada Başbakan Theresa May’i destekleyeceği iddia edildi.

ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmeleri gelecek hafta Çin heyetinin ABD’yi ziyaret etmesiyle devam edecek. İki tarafın 7 Ocak haftasındaki görüşmesinde temel anlaşmazlıklarla ilgili bir ilerleme sağlanamazken bu anlaşmazlıkların kısa sürede çözülemeyeceği yorumları yapılıyor. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross dün yaptığı açıklamalarda ABD’nin Çin ile varılacak bir ticari anlaşmadan oldukça uzak olduğunu belirtirken halihazırda küresel yavaşlamanın gündemde olduğu bir ortamda dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşının kızışmasının daha derin bir ekonomik yavaşlamaya neden olacağına vurgu yapılıyor.

Altın fiyatları ABD ve Çin arasındaki görüşmeler öncesinde dar bir aralıkta seyrediyor. Spot altın 15:33 itibariyle ons başına 1.285,09 dolardan işlem görürken yerel altın fiyatlarında dolar kurundaki gerilemeyle birlikte düşüş görülüyor. Gram altın fiyatı217 lirayken çeyrek altın 360 liradan alıcı buluyor.

Çin ve Euro Bölgesi’nde görülen ekonomik yavaşlama küresel büyüme endişelerini artırırken ECB Başkanı Draghi, Perşembe günkü merkez bankası toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda Euro Bölgesi büyümesindeki yavaşlamanın beklenenden uzun sürebileceğine vurgu yaptı. Draghi, Çin’deki yavaşlamaya dikkat çekerken dış talepteki azalmanın ekonomiye zarar verdiğini belirtti. Ayrıca korumacılıktaki artışa değinen Draghi, Brexit gibi jeopolitik gelişmelerin belirsizliği artırdığını söyledi.

Bununla birlikte Avrupa’da dün yayınlanan PMI verilerinde gerileme görüldü. Euro Bölgesi öncü verilerine göre imalat PMI Ocak’ta geçen ayki 51,4’ten 50,5’e gerilerken hizmet PMI geçen ayki 51,2’den 50,8’e düştü. Almanya’da ise imalat PMI 51,5’ten 49,9’a gerilerken  hizmet PMI 51,8’den 53,1’e çıktı. Bugün açıklanan verilerde ise Almanya’da iş dünyası güveni üç yılın en düşüğüne geriledi. Daha önce açıklanan zayıf sanayi, imalat ve büyüme verileriyle birlikte Euro Bölgesi ekonomik aktivitesindeki ivme kaybının yayınlanan son verilerle birlikte devam ettiği görülüyor.

Öte yandan İngiltere’de Brexit belirsizliği devam ederken Kuzey İrlandalı Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) Salı günü gerçekleştirilecek Brexit oylamasında Başbakan Theresa May’in tasarısını destekleyeceği belirtildi. The Sun gazetesinin haberine göre DUP, Irish Backstop maddesine zaman sınır getirilmesi şartıyla May’e destek verecek. Brexit taslağında anlaşmazlığa neden olan Irish Backstop maddesi, AB’den ayrıldıktan sonra Birleşik Krallık ve AB arasındaki ticaret görüşmeleri sonucuna bakılmaksızın Kuzey İrlanda ve İrlanda arasında fiziki bir sınır olmamasını garanti altına alıyor. Bazı parlamenterler bu maddeye Kuzey İrlanda’nın uzun dönemde Birleşik Krallık’tan kopmasına neden olacağını belirtip karşı çıkarak tamamen kaldırılmasını talep ederken, DOP bu maddeye süre sınırlandırması getirilmesini istiyor. Haftaya Salı günü yapılacak oylamada anlaşmanın tekrar reddedilmesi durumunda ikinci bir referandum ve anlaşmasız ayrılık (No-Deal Brexit) seçenekleri tekrar gündeme gelecek.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.