Sosyal Medya

KARADENİZ

Bugüne dek RİZE için ne yaptınız?

 
RİZE'DEKİ ZİRAAT ODALARINA SORUYORUZ? BUGÜNE KADAR RİZE İÇİN NE YAPTINIZ?
 
 
- Rize'deki Ziraat Odalarından hangisi bugüne kadar aşağıda belirlenen maddeleri bugüne kadar yapmıştır?
 
- Yıllardır Ziraat Odalarına adeta çöken mevcut başkanlar hangi üreticinin sorununu çözmüştür?
 
- ÇAY üreticilerinden kesilen paralar bugüne kadar ne yapılmıştır?
 
- Hafta sonu bile özel işlerinizde bindiğiniz aracın masraflarını kimler karşılıyor?
 
- Bundan sonra Ziraat Odalarının koltuklarını dolduracak (PROTOKOL) o koltukları doldurmaktan başka ne iş yapacak? Laf mı üretecekler yoksa yine mevcut düzen devam edecek mi?
 
Aşağıda yazılan maddeler Türkiye Ziraat Odaları Birliği sitesinden alınmıştır.
 
Ziraat Odalarının görevleri nelerdir?
 
MADDE  24 — (9.6.2004 tarihli ve 5184 sayılı kanunun 4. maddesi ile başlık ve metin değiştirilmiştir.)
 
1. Tarım ve çiftçilerle ilgilie haber ve bilgileri toplamak, gerekli inceleme,endeks ve istatistiki çalışmalarla yaımlamak,gerektiğinde ilgililerce istenilen bilgi ve kayıtlara vermek.  
 
2. Kamu ve özel kurum, kuruluşlara faaliyet konuları ile ilgili önerilerde bulunmak, işbirliği yapmak; ticaret ve sanayi odalarına, borsa, hâl ve mezbahalara, umumî sergilere, biçerdöver kontrolleri için oluşturulacak komisyonlara ve gerekli gördüğü diğer yerlere temsilci göndermek.
 
3. Tarımın gelişmesi için gerekli gördüğü mevzuat değişikliklerinin yapılabilmesi veya yeni mevzuat oluşturulması hususunda Birliğe önerilerde bulunmak. 
 
4. Tarım ve kırsal kesimin kalkınması için her türlü eğitim, yayım ve danışmanlık faaliyetlerinde bulunmak, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, katkı ve önerilerde bulunmak.
 
5. Uluslararası sergi, fuar, toplantı, seminer, panel, kongre gibi etkinliklere katılmak.
 
6. Çiftçi kayıtlarını tutmak, çiftçilikle ilgili bilgi ve belgeleri düzenlemek, her türlü tarımsal desteklere ilişkin gerekli bilgi ve belgeleri çiftçilere ve ilgili kuruluşlara vermek.
 
7. Çiftçilerin tarımsal girdilerini teminen her türlü faaliyette bulunmak.
 
8. Yurt içi veya yurt dışı fuar, sergi düzenlemek ve katılmak, müsabakalar düzenlemek.
 
9. Meslek ihtilaflarında hakem olmak, mahkemelere bilirkişi göndermek.  
 
10. Yurt içi ve Birliğin izniyle yurt dışındaki diğer meslek odaları ve kuruluşlarla işbirliği yapmak. merkezleri  oluşturmak; odalar ve çiftçilerle ilgili her türlü eğitim araçlarını hazırlayıp sunmak.
 
11. (21.9.2004 tarihli ve 5234 sayılı kanunun 28. maddesi ile değiştirilmiştir.) Bütçe imkanlarına bağlı olarak, ziraat ile ilgili laboratuvarlar, müzeler, kulüpler, kitaplıklar, seyyar sinemalar, bitki hastalıklarıyla mücadele, ilaçlama yerleri kurmak ve zirai ilaç, veteriner ilaçları, gübre, tohum gibi girdi satış yerleri, her türlü ziraat ve zirai sanayi tesisleri, fidanlık ve ağaçlıklar, damızlık ve örnek ahır ve ağılları, aşım durakları, ziraat işletmeleri, çiftçi danışmanlığı merkezleri açmak ve işletmek, hayvan hastalıkları teşhis ve tedavi hizmetlerinde bulunmak, sulama, kurutma, ağaçlandırma, toprak koruma ve verimliliği muhafaza konularında çalışmak, uygulama, tesis inşası ve benzeri faaliyetlerde bulunmak, çiftçilerin üretim ve meslekleriyle ilgili her türlü ihtiyaçlarını karşılamak, bu hizmetleri yerine getirmek için gerekli teknik personel ve sağlık personeli istihdam etmek. veya  kiralamak.
 
12. Odalara kayıtlı muhtaç çiftçi çocuklarının, yurt içinde eğitimleri veya ihtisas ya da stajları için Birliğin onayı ile burs vermek.

8 Yorum

 1. yaşar

  Ocak 26, 2019 Cumartesi 15:51

  Olurmu arkadaşlar hiç bişey yapmıyorlar demeyelim tek yaptıkları şey guzel Rizemize gelen bürokratları tulum ile karşılayıp muhlama ile ugurluyorlar hepsi şak şak şak Şimdi de seçim çalışmalarına tam destek nasıl olsa milletin parasıyla havadan sudan geçinir giderler...

 2. Fethi uzunsakal

  Ocak 26, 2019 Cumartesi 11:51

  Bu sorular yıllardır cevap bekliyor. Haber 53 bizim düşüncelerimize tercüman olduğun için çok teşekkür ederiz.

 3. Hasan

  Ocak 24, 2019 Perşembe 14:29

  Kesılen paraları oturup yerdiler .....h....z.....olsun

 4. M.Cenap Arıcı

  Ocak 23, 2019 Çarşamba 18:07

  Bu soruyu herkesin kendisine sorması lazım..Merhum Orhon'un "Rize senden Rize için elinden geleni yapmanı ister" özdeyişi gibi memleketimize katkımız ne oldu? Kocaman bir hiç mi, yoksa az da olsa birşeyler yaptık mı?

 5. Çay Üreticisi.

  Ocak 23, 2019 Çarşamba 14:54

  Hakkımı helal etmiyorum. Bizden alınan paralarla çiftçilere yeterli hizmet sunmayan Ziraat Odasına ve bu zihniyetteki yönetimin devamına destek olanlara hakkımı helal etmiyorum.

 6. ESMAA

  Ocak 23, 2019 Çarşamba 14:52

  YAZIK BENIM RIZENIN O YAGMURUNDA O GUNESINDE ÇAY TOPLAYAN ANALARIMIN ALIN TERLERINE KI HER DEFTERDE HER SENE BELLİ ORANDA KESİM YAPILIYOR.YA HAKKINI VERSINLER YADA HAKETMEYENLER KOLTUK SEVDASI YER DEGIL HIZMET YERI OLDUGUNU UNUTMASIN UNUTTURMASINLAR

 7. serdar doğan

  Ocak 23, 2019 Çarşamba 11:09

  Maalesef dedikleriniz çok doğru katılıyorum bi zirat odasi değil rizedeki stk larin hepsi aynıa hep kendilerine hiç bir zaman bunlarin rize icin bor şey yapacaklarina inanmadim inanmıyorum.Zirat odasi ciksin bi aciklama yapsin gecen secimle bu secim arasinda üeeyiciden toplanan pararlarla neler yapıldı kamuoyu bi aydinlatilsin fadime halanin parasi nereye gidiyor?

 8. Zımpara53

  Ocak 23, 2019 Çarşamba 10:29

  Ziraat odasınn kapatılmasını istiyorum. Hiç bir işe yaramaz yıllardır aynı zat başında durur kendi işlerini hallederler. koltuk sevdalıları

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.