Sosyal Medya

TEKNOLOJİ

Biz gündelik siyaseti konuşurken Çin Ay’ın karanlık yüzüne indi

Çin'in "Chang'e 4" adlı insansız uzay aracı, Ay'ın güney kutbundaki Aitken havzasını incelemek üzere 'karanlık yüz' olarak bilinen bölgeye başarı ile iniş yaptı.

 

Chang’e 4’un indiği, Ay’ın yüzeyindeki en büyük, en eski ve en derin krater olan Aitken havzası hakkında fazla şey bilinmiyor. Bugüne dek uzay araçları Ay’ın karanlık yüzünün fotoğraflarını çekse de Chang’e 4‘e dek hiçbir uzay aracı buraya inmedi. İlk adımı başarı ile gerçekleştirilen görev, uzay araştırmaları alanında ABD ve Rusya’yı yakalamaya çalışan Çin için önemli bir adım oldu.
 
AYRINTILI ÖLÇÜM YAPACAK
 
Dünya’dan görmenin mümkün olmadığı, karanlık yüze inen araç ile iletişim için Çin uzay ajansı, Mayıs ayında bir yansıtıcı uydu fırlatmıştı. Chang’e 4’un Ay’ın yüzeyi ile ilgili ayrıntılı ölçümlerin yapması ve mineral bileşimi hakkında bilgi toplaması hedefleniyor. Derin bir krater olan Aitken havzasının, Ay’ın oluşumundan kısa bir süre sonra dev bir çarpma etkisiyle oluştuğu ve bu çarpmayla uydunun merkezindeki bazı maddelerin yüzeye çıktığı tahmin ediliyor.
 
Eğer görev umulduğu gibi sonlanırsa Ay’ın oluşumuna dair yeni veriler elde edilebilir. Ay’ın kendi etrafında ve Dünya etrafında dönüş süresi aynı olduğu için buradan bakıldığında hep aynı yüzünü görüyoruz. Diğer yüzü gerçekten “karanlık” olduğu için değil, ama hakkında bilgi sahibi olmadığımız için öyle adlandırılıyor.
 

1 Yorum

  1. Alican

    Ocak 03, 2019 Perşembe 23:57

    "Biz gündelik siyaseti konuşurken Çin Ay’ın karanlık yüzüne indi" Doğru bir ifade.Başbakanlık yapmış zat,İstanbul Belediye Baikanı adayı olurda,Ankara'ya güzel hizmetler yapmış GÖKÇE,ne dieye bağımsız aday olmasın. Selâm ve saygılarımızla,Almanay

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.