Sosyal Medya

KARADENİZ

Çay firmaları batmak üzere!

“Çanlar kimin için çalıyor? “ diye sorarsanız cevabım Karadeniz olacak.Türk çayı uçuruma doğru yuvarlanırken hepimizin gündemi ; kimin belediye başkanı olacağı , Trabzonspor ve Rizesporun durumları , Kadir Mısırlıoğlu vs.vs.

Çaykur uzun süredir kuru çaya zam yapmadı. Yaptığı zamda 2017’de OHAL kararnamesiyle geri alındı ve hala kuru çaya zam yapılmış değil.Kurum zammın geri alınmasıyla 450 milyon liralık bir gelirden mahrum kaldı. Çaykur bu sene yüksek faizle bankalara yalvar yakar borçlanarak yaş çay bedellerini ödeyebildi. Burdan doğan faiz yüküyle beraber açık ve zarar yarı oranıda artacak. Bu zararı devlet geçmişte olduğu gibi bir şekilde kapatacak. Ama özel sektörü kim kurtaracak?

 
Çayını satabilmesi için her zaman Çaykur’dan düşük fiyat belirlemek zorunda olan özel sektör firmaları çok feci durumda. Zaten büyük kısmı öz kaynaksız , amatörce yönetilen işletmeler iflasın eşiğine geldi. Banka kredilerini bu faiz oranlarıyla geri ödeyebilmeleri olanaksız. Çaykur’un bile zorlukla kredi bulabildiği bu günlerde özel sektöre kredi veren bankada yok zaten. Özel sektör firmaları mecburen maliyetin altında kuru çay satıyorlar.14 liraya maledilen çayı özel sektör 11 liraya satıp bankalara ve üreticiye olan borçlarını ödemeye çalışıyor.
 
Yaş çay fiyatları , işçilik , enerji , ambalaj ve nakliye maliyetlerinde ki artışa ve kredi faizlerine karşılık kuru çay fiyatları 3 seneye yakındır yerinde sayıyor.
 
Önümüzde ki yıl (Doğuş , Ofçay , Karali gibi büyükler hariç) özel sektör firmalarının % 70’inin kampanyaya girmeme olasılığı var. Çay sezonuna kadar zaten pek çok firma batmış olacak. Varlığını koruyabilenlerden yaş çay almaya kalkanında ayakta durma şansı yok.Çaykur’un ve özel sektörün zaten çok ciddi stok yükü var.
 
Yıllık yaş çay alım miktarı 1 milyon 200 bin ton civarında. Bunun % 45’ini özel sektör alıyor. Önümüzde ki yıl yaklaşık 400 bin ton yaş çayın üreticinin elinde kalma ihtimali var. Özel sektörün yaş çay fiyatlarının taban fiyat ne olursa olsun çok çok düşük olacağıda muhakkak.
 
Çayın kamyon kamyon denize döküldüğü yıllara dönmemek için acilen önlem alınması gerekli. Önümüzde ki yaş çay sezonu çok büyük sancılara gebe.
 
AV.ATEŞ HATİNOĞLU

2 Yorum

  1. Mustafa

    Kasım 20, 2018 Salı 21:05

    Devlet dilenerek kredi almaz çaykur aciz bir kurum değil piyasaya kaos planı sürmekle çayın sorunlarını halletmeye çalışmak ayrı bir sorun olaya vakıf olmamak ayrı bir sorun vesselam ...

  2. sebahuttin

    Kasım 19, 2018 Pazartesi 08:23

    AV.ATEŞ HATİNOĞLU Benim yeğenim özel sektörde çalışıyor peşin alımlarda 1 mesajla çay fiyatını düşürerek 1 günde 250 milyon kazandığını söylüyordu o fabrikanın müdürü bu bir özel sektör çayını devletten daha iyi işleyip ye niye daha pahalı satmıyor özel sektör kendi ayağına sıkı ÇAYKUR olmasaydı çayı bedava alırlardı Bu özel sektör bir ahtapot gibi fırsat kollayan az ile yetinmeyen ha müstahsil biraz zorluk çeker oda sattığı bozuk çayların bedelini öder.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.