Sosyal Medya

KARADENİZ

Rize'nin eski Vali'sine FETÖ şoku!

İstanbul'da FETÖ'nün şifreli mesajlaşma programı ByLock kullanıcısı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 23 şüpheliden 17'si tutuklandı. Hakimlik serbest bırakılan 6 şüpheli arasında bulunan, eski Rize ve Çorum Valisi Nurullah Çakır'ın eşine de ev hapsi cezası verdi.

 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) şifreli mesajlaşma  programı "ByLock" kullanıcısı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan ve mahkemeye  sevk edilen 23 şüpheliden 17'si tutuklanırken, diğer 6 şüpheli hakkında ise adli  kontrol hükümleri kapsamında ev hapsi kararı verildi. 
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca,  FETÖ/PDY'nin şifreli mesajlaşma programı "ByLock" kullandığı ve içerik  yazışmaları bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 29 şüphelinin emniyetteki  işlemleri tamamlandı.
 
Soruşturmayı yürüten savcılık, 6 şüphelinin emniyetten serbest  bırakılmasına karar verdi. Savcılık, aralarında FETÖ'den 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan eski Rize ve Çorum Valisi Nurullah Çakır'ın eşi, görevli  öğretmen ve avukatların da bulunduğu 23 şüpheliyi ise tutuklanmaları talebiyle  hakimliğe sevk etti.
 
İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, şüphelilerden 17'sinin ''silahlı  terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanmasına karar verdi. Hakimlik  aralarında eski valinin eşinin de bulunduğu diğer 6 şüphelinin ise eşleri  FETÖ'den tutuklu olduğu için adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest  bırakılmasına hükmetti. Adli kontrol hükümleri kapsamında, serbest bırakılan  şüphelilere ev hapsi olarak bilinen ''konutunu terk etmeme'' şartı getirildi.
 
Geçen hafta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma  kapsamında, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY)  şifreli mesajlaşma programı "ByLock" kullanıcısı oldukları iddiasıyla 50 şüpheli  hakkında gözaltı kararı verilmişti. İstanbul merkezli 9 ilde gerçekleştirilen  operasyonda, eski vali Nurullah Çakır'ın eşi dahil 29 şüpheli gözaltına  alınmıştı. Diğer 21 şüpheli ise firari olarak aranıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.