Sosyal Medya

GÜNDEM

İstanbul Havalimanı'ndan ilk uçuş gerçekleştirildi

İstanbul Havalimanı'ndan ilk tarifeli seferi gerçekleştirecek olan Türk Hava Yolları'nın "TK 2124" kodlu uçağı, Ankara'ya hareket etti. Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleşen ilk seferin kalkış iznini kuleden verdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı’nda ilk tarifeli uçuş gerçekleşti. Türk Hava Yolları’nın en büyük yolcu uçağı, Ankara seferini yapmak üzere pistten havalandı.
 
İlk uçuş için gerçekleştirilen programa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi(DHMİ) Genel Müdürü Funda ve çok sayıda davetli katıldı. Protokol üyelerinin de aralarında bulunduğu toplam 349 yolcu, check-in işlemlerinin ardından uçağa biniş yaptı.
 
EN BÜYÜK UÇAK
 
İlk uçuş saat 11.30’da Ankara’ya gerçekleşti. THY bu ilk sefere özel olarak bünyesindeki en büyük yolcu uçağı olan 349 kişi kapasiteli Boeing 777-300 tipi geniş gövdeli uçağıyla seferi icra ediyor. İstanbul Havalimanı’ndan havalanacak ikinci tarifeli sefer ise Kıbrıs Ercan Havalimanı’na yapılacak. İstanbul Havalimanı'na ilk tarifeli inişi gerçekleştirecek Ankara-İstanbul seferini yapan uçak ise saat 14.15'de piste iniş yapacak. 
 
 
UÇUŞUN İLK YOLCULARI  
 
Tarihi uçuşa Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, nişanlısı Tuğçe Saatman ile katıldı. Tarihi uçuş için havalimanına gelen yolcular heyecanlı olduklarını ifade ettiler.
 
 
İsmail Arat, "Ankara'da yaşıyorum. İstanbul Havalimanı'ndan yapılacak ilk uçuşta yer aldığım için çok mutluyum. Havaist otobüsleriyle Atatürk Havalimanı'ndan buraya geldim. İlk otobüsle sabah saat 06.00'da hareket ettim ve 40 dakikada İstanbul Havalimanı'na geldik" dedi.
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.