Sosyal Medya

GÜNDEM

Kıdem tazminatı sistemi sil baştan değişiyor! Her çalışan tazminat alabilecek

2019’da tüm çalışanlar için yeni bir dönem başlayacak. Bireysel hesaba dayanan kıdem tazminatı sistemi oluşturulacak. Her çalışan tazminat alabilecek

 

Kıdem tazminatı reformu, Cumhurbaşkanlığı 2019 Programı'na girdi. 2019'da sosyal tarafların mutabakatıyla bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi oluşturulacak.
 
HER ÇALIŞAN ALABİLECEK
 
Yeni sistemle her çalışan kıdem tazminatı alacak. 1 gün çalışanın da, istifa edenin de tazminat hakkı olacak. Programda, sosyal tarafların mutabakatıyla kıdem tazminat reformunun gerçekleştirileceği, tüm işçiler açısından erişilebilirliğin sağlanacağı, bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sisteminin oluşturulacağı kaydedildi.
 
SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?
 
Yeni sistemin şöyle işlemesi bekleniyor: Her işçi adına bir hesap açılacak, işveren her ay bu hesaba tazminat ödeneğini yatıracak. Biriken para yatırım araçlarında değerlendirilecek. Sistem şeffaf olacak. Çalışan birikimini takip edebilecek. İş yeri değiştirenin tazminat hesabı taşınacak, kayıp olmayacak. Biriken para belli bir süre çekilemeyecek. Bazı hallerde erken çekme olacak. Her yıla brüt 30 gün tazminat sistemi sürecek.

2 Yorum

  1. tolga

    Kasım 19, 2018 Pazartesi 14:28

    işiniz gücünüz akşama kadar işçinin kanını nasıl sömürürüz tüm derdiniz bu eme eme kan kalmadı beyne kan gitmesse her işçinin napacanı kestiremezsiniz bazılarıda açıkça söyler mesala ben canımı yakanın canını yakarım kralı padişah olsa farketmez terbiyesizlik yapmayın

  2. İşçi

    Kasım 01, 2018 Perşembe 06:10

    Beş tutmadı bunu icatettiler , maaşimıza zam beklerken enişte bey bizden ne koparırım onun derdinde

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.