Sosyal Medya

EKONOMİ

Fazla para harcamamanın yolları nelerdir?

Fazla para harcamadan da keyifli zaman geçirebilirsiniz. Yapmanız gereken yalnızca küçük kısıtlamalar... İşte yok yere para harcamamanız için yapmanız gerekenler...


Paranızı çok iyi yönettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Belki öyledir de ama yine de alacağınız “zararsız” görünen kararlarla paranızı her an çarçur etmemelisiniz. Reklamların üzerinizde yarattığı etkiyi yok saymayacaksınız değil mi? Öncelikle sizi harcamaya çağıran her şeye kadar ekstra özenli davranmanız, iki kere düşünmeniz gerektiğini unutmayın. İşte size uzak durmanız gereken, aksi halde paranızı çarçur edeceğiniz 11 harcama seçeneği.

Pahalı cep telefonu satın almak
Günümüz de cep telefonu artık bir ihtiyaç, kabul. Ama oldukça pahalıya mal olan bir ihtiyaç! Bir aylık maaşımızın 3 katı fiyatına cep telefonu almayı düşünmek pek mantıklı değil...
 
Kablolu TV
Kablolu TV büyük kolaylık ama aynı zamanda da size misliyle ücretlendirme çıkaran bir sistem. Artık birçok programı ve diziyi kanalların kendi sitelerinden ücretsiz izlemek mümkün. Siz de izlemekten keyif aldığınız programları online olarak izleme imkanınızı göz önünde bulundurun.
 
Kazanılan indirim kuponlarını kullanın
Yapılan araştırmalar insanların kazandıkları indirim kuponlarını ve ödülleri kullanmayı unuttuklarını gösteriyor. Yoksa siz de onlardan biri misiniz? O halde daha programlı bir şekilde tüm indirimli seçeneklerinizi derleyerek, mail kutunuzu sık sık kontrol edip size özel kampanyaları takip ederek önemli ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz.
 
Marka düşkünlüğü
Markaların başarılı reklamlarıyla sizde yarattığı etki, muadilini aramaya bile çalışmamanıza sebep oluyor. Oysa unutmayın, aynı kalitedeki ürünü marka etiketi olmadan çok daha uygun bir fiyat satın alabilirsiniz. Eğer tasarruf etmek istiyorsanız çevrenize biraz göz atmanız kafi.
 
Plansız alışveriş
Plansız alışveriş her zaman gereğinden fazla harcama yapmanıza yol açar. Eğer paranızı bu şekilde çarçur etmek istemiyorsanız alışverişlerinizi planlamaya çalışın. Ev için yiyecek alışverişine çıkıyorsanız önce evdeki yiyecekleri kontrol edin, bu hafta neler pişireceğinizi düşünün ve ona göre bir liste hazırlayın. Kıyafet alışverişine çıkıyorsanız önce bir gardırobunuzu açın, boşluklara bir göz atın. Eğer dolabınızda hiç yer yoksa demek ki yeni bir bluza henüz ihtiyacınız yok. İçlerinden artık giyinmemeye karar verdiklerinizi eleyip dolabınızdan çıkardığınızda alışverişe ihtiyaç listenizle birlikte çıkmayı unutmayın.
 
İnternette aceleyle alışveriş yapmak
İnternetten alışveriş yapmak aslında tasarruf etmenizi sağlayacak bir yöntem. Beğendiğiniz bir ürünü sepetinize atıp, en uygun fiyatta olanını bulana kadar internette gezinebilirsiniz. Alışverişin püf noktası aceleye getirmemek. İlk gördüğünüz ürünü almayın, bakınmaya devam edin. Hakikaten de daha uygun fiyata bulamazsanız o zaman satın alın ve çeşitli mağazalardan kazandığınız indirim kuponlarını kullanmayı unutmayın.
 
Ödemeleri ertelemek
Ödemelerinizi ertelemenizin size hiçbir getirisi yok. Eğer faturalarınızı ve kredi kartı borçlarınızı ödeyebileceğiniz miktarda paranız varsa son ödeme tarihlerini kaçırmayın. Ödemelerinizi ertelediğinizde firmalar veya bankalar sizden ekstra ücret alıyorlar ve bu ekstra ücret üşengeçliğinizin bedeli! Dolayısıyla tasarruf etmek sizin elinizde.
 
Bozuk para kutusu bulundurmamak
Bazen üzerinizde bozuk para taşımak istemediğiniz için de harcama yaparsınız. Harcama yapmak yerine kendinize bir bozuk para kutusu yapın ya da bir kumbara edinin ve bozuk paralarınızı orada biriktirin. Bir süre sonra önemli meblağlar edindiğinizi göreceksiniz. Öyle ki isterseniz uzun zamandır kendinize almak istediğiniz bir şeyi alabilir hatta tatil harcamalarınızda kullanabilirsiniz.
 
3D filmler
Yapımcıların aynı film için çok daha fazla ücret aldığı bir sistemden bahsediyoruz. Aynı filmi “normal” haliyle izlediğinizde elinizde kalan para ile neler yapabileceğinizi düşünün ve ona göre tercihinizi belirleyin. Elbette ki bu hiçbir 3D filme gitmeyin dediğimiz anlamına gelmiyor. Seçici davranın ve bütün filmleri 3D izlemek yerine birkaçına gitmeyi tercih edin. Elinizde ekstra para olması çok da fena olmasa gerek.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.