Ana Sayfa  /  RİZE  /  Yaş Çayda Yerli İşçi Sorunu Döviz Kaybına Neden Oluyor"
 • Facebook da Paylaş
Yaş Çayda Yerli İşçi Sorunu Döviz Kaybına Neden Oluyor"
 • 09-05-2017
 • 5 yorum
Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, Doğu Karadeniz'de her yıl mayıs ayının ilk haftalarında başlayıp ekim ortalarına kadar devam eden yaş çay hasadında yerli işçi sorunu nedeniyle yaklaşık 120-130 milyon doların ülke dışına çıktığını söyledi.
Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı  Mehmet Erdoğan,  Doğu Karadeniz'de her yıl mayıs ayının ilk haftalarında başlayıp ekim ortalarına kadar devam eden yaş çay hasadında yerli işçi sorunu nedeniyle yaklaşık 120-130 milyon doların ülke dışına çıktığını söyledi.
 
Erdoğan,  yaptığı açıklamada,  Artvin,  Rize,  Trabzon ve  Giresun'da çay hasadı yapıldığını belirterek, tarladan bahçeye çayın işlenmesi, taşınması ve hasadı sürecinde çoğunlukla komşu ülkelerden gelen kişilerin görev yaptığını ifade etti.
 
Bölgede İŞKUR verilerine bakıldığında işsizlik olduğu yönünde göstergeler olduğunu dile getiren Erdoğan, "Gerçek anlamda bakıldığında çay sektöründe işçi bulamıyoruz. Sektörün bir çoğunda eleman bulmakta zorlanıyoruz. Tarlada çalışacak insan da bulunamıyor." dedi.
 
Erdoğan, çay sektörünün bir anlamda yan komşu sektörü haline geldiğini ifade ederek, geçen yıl 30 binin üzerinde kişinin çay sektöründe tarlada, taşıma ve yüklemede çalıştığını anlattı.
 
Mayıs ayında gelip eylül ayında geri dönen her yabancı işçinin yaklaşık 3-4 bin dolar kazandığına dikkati çeken Erdoğan, çay sektörünün tamamını hesapladıklarında yaklaşık 120-130 milyon dolar paranın işçilik olarak ülke dışına çıktığını belirtti.
 
Erdoğan, özellikle  Gürcistan ve  Azerbaycan'dan çok işçi geldiğine işaret ederek, şunları kaydetti: 
 
"Çayda çok sıkça kullandığımız 'yarıcı' olayı kalktı. Kimse artık çayı alıp yarısını kendisi yarısını mal sahibi için işlemiyor.  Samsun,  Giresun ve  Ordu'dan fındık zamanına kadar gelip çalışanlar da artık gelmiyor.  Türkiye'deki gelir düzeyi değişikliği mi denilebilir tam sosyolojik araştırmasını yapmak gerekiyor. İŞKUR kayıtlarına göre işsiz var. Çalıştırmak istiyorsunuz ama işçi bulamıyorsunuz. Bu sektör için hem yaz hem de kış aylarında aynı sorun yaşanıyor. Böylece yurt dışından gelen kişiler için bir sektör haline dönüştü."
 
Ekonomik anlamda çok ciddi bir kayıp olduğuna vurgu yapan Erdoğan, yurt dışına çıkan kayıp ekonomi için bazı yasal düzenlemeler gerektiğini, bunun çalışmasını yaptıklarını söyledi.
 
Çayın gerek toplanması gerekse taşınmasında şirketleşmeye gidilmesi gerektiğini dile getiren Erdoğan, "Vatandaş kendi çayını toplayamıyorsa şirkette sigortalı insanlar bu işi yapabilmeli. Kışın farklı işlerde kamu yararına çalıştırabildikleri gibi yazın çay toplama sektöründe değerlendirilmesi gerekiyor." diye konuştu.
 
Erdoğan, kayıtlarda yaklaşık 20 bin kişi olduğu görünen işsizlerin şirketler üzerine aktarılarak kesinlikle piyasada çalışmaya yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
 
"Şirketleşmek şart"
 
Geçen yıl yaş çay toplama ve taşımada günlük yevmiyenin 80-100 lira arasında değiştiğini, bu yıl ise yılın belli dönemlerinde özellikle ramazan ayı döneminde 140 liraya çıkacağı yönünde söylentiler olduğunu belirten Erdoğan, "Bir tarafta çayın karşılığının yüksek değer verilerek karşılanmasını istiyoruz ama bu değeri alıp yurt dışına gönderiyoruz, göndermeyelim. Üretici çayını uzun zamana yayarak toplayabilmeli. Üretici artık bahçesine girsin. Çayını yavaş yavaş toplayarak güvendiği firmalara versin. Katma değerimiz yurt içinde kalsın. Bu kadar rahat bir millet değiliz." ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan, şirketleşme çalışmalarının  Trabzon ve  Rize'de iki yıldır devam ettiğini ancak yasal mevzuatlar nedeniyle ağır ilerlediğini kaydederek, şirketleşme çalışmasının çok büyük katma değer sağlayacağını sözlerine ekledi.
Etiketler : Yaş - Çayda - Yerli - İşçi - Sorunu - Döviz - Kaybına - Neden - Oluyor" -
YORUMLAR
 • pazar53rize   09-05-2017 22:31

  RTB Söylermisin sen nekadar çay topladın öyle döner koltukta oturup konuşmak kolay acaba sen hiç çay toladınmı, çay taşıdınmı, alım evinde çay sattınmı eğer bunları yaptıysan tamam ama yapmadıysan akıl vermene gerek yok birde yabancı işçiler olmasaydı yevmiye 200 tl olurdu bunlardan haberin varmı acaba........

 • Rizedli vatandaş    09-05-2017 21:20

  Sayın Erdoğan söylediğin şirketleşerek çayda işçi çalıştırmada işkur marifetiyle diğer zamanlarda alınan işçilerde yatarak para kazanmak olamayacağı için bu olayın netice vereceğini düşünmüyorum benden söylemesi.Saygılarımla...

 • bozo   09-05-2017 17:49

  bizim milletimiz sırtında çaymı taşıyor cebinde 3 lirası var gider akşama kadar kahvede oturur ondan sonra para yok işi yok kim hakediyorsa o kazansın o parayı isterse aborjin yerlisi gelsin çay satsın kim alın teri akıtırorsa o para ona helal

 • SAHİPSİZ KANDIRILMIŞ RİZE   09-05-2017 17:32

  RANTİYE OLSAYDI HEMEN KURULURDU BU ŞİRKETLER DEMEK Kİ SÖMÜRÜ SİSTEMİNE SU TAŞIMAK TASINIZ BU MİLLET MECBURDUR GÜRCÜYE İŞ VERMEYE O ZAMAN ÇIKIN ER MEYDANINA KURUN ŞİRKETİ DÖVİZDE SİZİN OLSUN.

 • 53   09-05-2017 16:30

  gençlerimiz kısa yoldan köşe dönme peşinde yevmiye ile çalışmıyorlar ceplerinde yok paraları ama en fiyakalılarından sigaraları çalışsın gürcüler çalışana hiç bir şeyi acımıyorum adam olsun gençler de kaçmasın dolarlar yurt dışına

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE