Salyalar Umman Gibi
Metin Topçu
.

Suriyede yaşanan üçüncü dünya savaşında kan ve göz yaşı sel olmuş akarken dünya bakmaya devam ediyor.

Gücü elinde tutan zalimler deneme üstüne deneme yaparken milyonlar yerinden yurdundan edildi, yüzbinlerce insan adeta boğazlandı...

Adı var kendi yok iki komşu devlette vekaleten yürütülen savaşın kan denizi ülkemizi derinden etkliyor.

PKK canileri Suriye'ye uzanan yardım eline havada bırakmak için hunharca sivil halkımıza,polisimize askerlerimize saldırıyor.

Dünya sessiz...

Ülkemizin Suriye halkına yardıma koşması batıda aşağıda verdiğim manşetlerle karşılık bulurken gücü elinde bulunduran zalim idareler, iradeler sessizliğe gömülmiş adeta ne yapacağını bilmez haldeler...

İnsanlık can çekişirken Türkiye Cumhuriyeti can hıraş bir şekilde akan kanı durdurmaya katlıamlar önlemeye çalışıyor...

Gücü olan herkes büyük değidir...

Büyük olmak bazı şartlara balğıdır.

Gücü olan bugünki zalimler insanlık vicdanında küçüldükçe küçülüyor, alçaklığın, hainliğin gözü dönmüşlüğün kör batağında battıkça batıyorlar...

Kadim medeniyetimizin öğretileri Türk milletini dünyada güç odaklarının karşısına önlenemez bir büyük olarak çıkartıyor...

Halep için yaşanan sahnelerde hep o izler var...

Türkiye 3.5 milyon Suriyeliye kucağını açarken aldığı rizk faktörlerinin faturasını ödemeye devam ediyor...

İstanbulun göbeğinde onlara şehit Kayseride alçaca yapılan törer saldırısında yine aynı manzara...

Gücü elinde bulunduran zalimler bakalım ne diyecekeler...

Onlara verdikleri akıl almaz silahları yüce yaratan, en büyü,k en yüce başlarına yakında patlatacaktır.

Bütün insanlık buna şahit olacaktır evel allah...

Allah miletiminin yardımcı olsun...

Sevgi ve saygılarımla....

Metin TOPÇU

Dünya basınından tahliyelere dair bazı detaylar ise şöyle:

The Guardian (İngiltere): "Halep: Türkiye-Rusya ateşkes anlaşması, şehrin sakinlerine hayatta kalma umudu verdi" başlığıyla verdiği haberinde Rus ve Türk istihbaratının Halep tahliyesini müzakere etti.

BBC (İngiltere): Tahliye anlaşmasında rol oynayan Türkiye, Suriye genelinde bir ateşkes sağlanması için Rusya'yla tekrar temaslarda bulunacak.

Sky News (İngiltere): Türkiye, Rusya'nın Esad rejimine baskı yapmasını ve ateşkesin yürürlüğe girmesini sağladı.

Le Parisien (Fransa): Kremlin yönetimiyle temas kurarak koridor açılmasında rol oynayan Türkiye, bölgeye insani yardım ulaştırdı.

L'Orient Le Jour (Lübnan): Ortadoğu'dan haber aktaran Lübnan merkezli gazete, Halep'i terk eden yaralıların Türkiye'de tedavi altına alındığı haberini okurlarına duyurdu.

Associated Press: Uluslararası haber ajansı AP Ankara ve Moskova'nın, Suriye'de savaşan tarafların ateşkese varmasının önünü açarak, Halep'in tahliye edilmesini sağladığını abonelerine geçti.

CNN (ABD): Halep'te Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ateşkeste uzlaşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'de ülke genelinde barışın devam etmesini yine Erdoğan ile birlikte önereceklerini açıkladı.

The Daily Beast: ABD merkezli haber sitesi "Halihazırda 3 milyon mülteciye kapısını açarak bu alanda lider olan Türkiye, Halep'ten kaçan siviller için Suriye'de 80 bin kişilik bir çadır kent kurmayı planlıyor" dedi.

Europe1 (AB): Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun, "Suriye genelinde bir ateşkes sağlanması ve politik çözümü hedefliyoruz" sözlerine yer verdi.

Al Arabia (Suudi Arabistan): Erdoğan ve Putin'in telefon görüşmelerinden sonra ateşkes ihlalleri son buldu ve ölüm riski altındaki sivillerin tahliyesi başladı.

Rudaw (Irak): Putin ve Erdoğan'ın anlaşması sonarsında tahliyeler başladı, onbinlerce insanın maruz kalacağı trajedi önlendi.

Indian Express (Hindistan): Erdoğan ve Putin'in uzlaşması siviilerin tahliye edilmesinin önünü açtı.

SBS(AvustraltaTV): Erdoğan Halep için Obaba, Putin ve Merkel ile görüştü. Görüşmelerden sonra ateşkes yeniden sağlandı ve tahliyeler başladı.

17-12-2016 11:21
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE