Ana Sayfa  /  TEKNOLOJİ  /  Playstation ve Xbox'a Genel Bir Bakış
  • Facebook da Paylaş
Playstation ve Xbox'a Genel Bir Bakış
  • 09-12-2016
  • 0 yorum
Teknoloji'de gelişim ve hız gerçekten enteresan bir konsept. Gelişim ve hızdaki değişimleri en net gördüğümüz yerlerden biri de oyun konsolları. Eskiden yeni oyun konsollarının çıkışları 6 - 7 yıllık bir döngüden sonra gerçekleşirdi.

 

Playstation ve Xbox'a Genel Bir Bakış

 

Teknoloji'de gelişim ve hız gerçekten enteresan bir konsept. Gelişim ve hızdaki değişimleri en net gördüğümüz yerlerden biri de oyun konsolları. Eskiden yeni oyun konsollarının çıkışları 6 - 7 yıllık bir döngüden sonra gerçekleşirdi. Şimdi ise neredeyse her sene sektörün başını çeken bir teknoloji firmasının konsol çıkardığını görüyoruz. Bunun da en büyük etkisi, alınabilecek bir çok konsol modeli olması. Bu yüzden de yapacağımız seçim biraz zor olabiliyor.

 

Playstation 4 ve Slim Arasındaki Farklar

 

 

Sony'nin Playstation'ınını uzun uzun anlatmanın, ondan bahsetmenin çok bir gereği yok. Genel hatları ile Playstation hayatımızın bir noktasına girmiştir. Avrupa'da Playstation 4'ün pazardaki payı bazı ülkelerde 90%'ı dahi bulabiliyor ve bu da Sony'nin rakibi Microsoft'u bu bölümde geçtiğini gösteriyor.

 

Bu başarının sebeplerinden biri güçlü hardware'e sahip olması. Bazılarına göre ise Playstation'ın elinde bulundurduğu exclusive oyunlar bu başarının en büyük sebeplerinden biri. Oyunseverlerin tutulduğu bir başka nokta ise, konsolun fütüristik dizaynı. Eylül ayında, Sony konsolunun Slim versiyonunu satışa çıkardı. Aslında bu versiyon, tam olarak klasik Playstation 4 ile aynı gözükse de, 30% daha küçük ve çok daha az enerji tüketimine sahip.

 

Playstation 4 sahiplerine konsol değiştirtecek bir değişim olmasa da, yeni alacaklar için göz önünde bulundurulacak değişimler var diyebiliriz.

 

Playstation 4 Pro: Sanal Gerçekliğe Adım

 

 

Daha henüz bu ay piyasaya çıkan Sony Playstation 4 Pro, daha güçlü hardware'i ile hem 4k görüntü kalitesini destekliyor, hem de VR denilen sanal gerçeklik gelişmelerine kucak açıyor.

 

Aslında Playstation VR, sadece Pro için değil Playstation 4 için de uyumlu olacak. Ancak Pro versiyonuyla konsolunun gücünü oldukça arttıran Sony, sanal gerçeklikte olacak gelişmeleri çok hızlı bir şekilde kullanıcısına aktarmak istiyor.

 

Eğer VR gelişmelerini kullanarak takip etmek istiyor ve Sanal Gerçekliği yaşamak için sabırsızlanıyorsanız Playstation 4 Pro, daha iyi bir seçenek olabilir. Ancak şunu da belirtelim, farkı hissedebilmeniz için 4k görüntüyü destekleyen bir televizyona ihtiyacınız olacak.

 

Playstation bulabileceğiniz bir çok e-ticaret sitesi ve mağaza bulunmakta. Ancak kampanya takiplerini yaparak en ucuz seçeneği bulabilirsiniz. Hepsiburada'da bir çok hediye çeki kampanyası bulunuyor. Takip etmeyi unutmayın.

 

Xbox Dünyasında Neler Oluyor?

 

 

Son dönemde, Xbox tamamiyle PS4'e rakip değildi. Playstation 4'ün pazar başarısı ve Xbox'ın kendini biraz daha oyun konsolundan çok "ev eğlence konsolu" olarak konulmandırması bunun en büyük sebeplerinden. Ancak Xbox cephesinde gerçekleşen son gelişmeler, Microsoft için umut verici nitelikte. Xbox One S, çıktığı tarihten itibaren oldukça iyi satış rakamları yakaladı. Ultra HD desteği ile 2 TB harddisk kullanımını, önceki dizaynına göre 40% daha küçük olmasıyla birleştirmesi Xbox'a yaramış gibi. Ayrıca oldukça uygun fiyatlı oyun paketleri ile satışa çıkması, pazar payını arttırmasında etkili olmuş.

 

Scorpio, sıradaki konsolumuz mu?

 

Microsoft'un bir sonraki konsolu için henüz çok bir fikrimiz olmasa da, Scorpio Proje'si piyasa oldukça yankı uyandırdı. Teknoloji devi, basına sızdırdığı açıklamalarda Microsoft Scorpio'nun Xbox One'a göre 4.5 kat daha güçlü olabileceğini söyledi. Bu da konsol tarihindeki yeni performans rekoru demek oluyor. Aslında Scorpio için, oturma odamızın yeni konsolundansa, oyun bilgisayarımız diyebiliriz. Henüz hakkında çok az şey bildiğimiz, 2017 yılında daha çok bilgiye sahip olacağımızı düşündüğümüz bu projenin oyun severleri heycanlandırdığı bir gerçek.

 

Hangi konsolu almalıyım?

 

Bu noktada tabiki de kişisel tercihler devreye giriyor. Ancak her iki teknoloji devinin konsolu da sizi oldukça mutlu edecek, oturma odanıza yeni maceralar taşıyacaktır. Bu noktada aslında konsolların en büyük farkı, bünyesinde bulundurduğu exclusive oyunlar. Halo ve Gears of War gibi oyunları sadece Xbox'ta oynayabilecekken, PlayStation sahibi iseniz, God of War ve The Last Guardian oynama şansına erişeceksiniz.

 

Yüksek beygir gücü isterseniz, Xbox One S tercihiniz olacaktır. Ancak Sanal Gerçeklik dünyasının erken kullanıcılarından olma istediğiniz var ise PlayStation 4 Pro oturma odanıza geliyor demektir.

 

Black Friday, Cyber Monday, Yeni yıl indirimleri gibi bir çok indirim dönemi bizi bekliyor. Konsollarda da büyük indirimler olacak, oyunseverler sevinecektir.

İndirim kuponu ve kampanyaları Saleduck isimli indirim kuponu, indirimli alışveriş platformundan takip ederek bir çok mağazadan ekstra indirimli alışveriş yapabilirsiniz. 11.11 indiriminde satış rekorları kıran n11 için gelecek indirim kuponlarını takip ederek, istediğiniz konsolu büyük indirimlerle alabilirsiniz. Ayrıca Gittigidiyor'da indirim kuponu ve indirimi seven güvenilir bir elektronik mağazası konumunda.

 

 

Tabiki de bunların dışında olan Media Markt, Teknosa gibi mağazaların da kampanya takiplerini yapmakta yarar var.

 

 

Etiketler : Playstation - ve - Xbox'a - Genel - Bir - Bakış -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE