Ana Sayfa  /  RİZE  /  Çay Araştırma Merkezi'nin açılış tarihi belli oldu
  • Facebook da Paylaş
Çay Araştırma Merkezi'nin açılış tarihi belli oldu
  • 01-12-2017
  • 1 yorum
Rize Çay Araştırma Uygulama Projesi kapsamında yaklaşık 10 milyon avro yatırım bütçesi ile oluşturulan Çay Araştırma Merkezi'nin (ÇAYMER) 2018 yılında hizmete geçeceği bildirildi.
Rize Ticaret Borsasından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Birliği Delegasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve toplamda 10 milyon avro yatırım bütçesi olan "Rize Çay Araştırma Uygulama Projesi kapsamında bir yandan altyapı geliştirme faaliyetlerinin sürdüğü, diğer yandan proje teknik destek ekibinin çay sektörü ile ilgili kapsamlı saha çalışmaları yürüttüğünü belirtildi.
 
Açıklamada, Çayeli ilçesinde kurulan ve 2018 yılında hizmete geçecek olan merkezin tesislerinde başta araştırma-geliştirme, eğitim ve danışmanlık alanlarında çay sektörüne hizmet verecek aşamaya gelindiği aktarıldı.
 
Proje bünyesinde gerçekleştirilen anahtar çalışmalar, araştırma raporları, çay sektörü rekabet stratejisi ve yol haritasının çıkarıldığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
"Çay endüstrisinin rekabet edebilirliği için stratejik çerçevenin oturtulması, ÇAYMER'in iş planının oluşturulması, operasyonel hale getirilmesi olmak üzere üç temel bileşen üzerinden desteklenen projede şimdiye birçok rapor ve kurumsal çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Çay sektörünün değer zinciri analizi, KOBİ tanılama çalışması, sektörün temel aktörleri ile görüşmeler, çay sektörünün rekabet edebilirliğin geliştirilmesi çalışmaları çerçevesinde birebir daha önce 3 odak grup toplantısı ile hazırlanan raporların kamuoyu ile paylaşılması için bir çalıştay düzenlenmiştir. Çay sektörünün rekabet stratejisi ve yol haritasının oluşturulması için gerçekleştirilen toplantıların yanı sıra 4 Aralık 2017 tarihinde Rize Ticaret Borsasının ev sahipliğinde çalıştay düzenlenecektir."
 
Açıklamada çalıştayda, "Rekabet edebilirlik açısından çay üretiminde ve i·şlenmesinde kalite standardı oluşturmanın önemi", "Çaylıkların yenilenmesi, hasat, taşıma ve i·şlemede kalitenin geliştirilmesi", "Organik tarım i·çin i·şbirliğinin önemi, organik üretimde üretici, tarla ve fabrika i·şlemesinde kalitenin geliştirilmesi" konularında sunumlar yapılacağı vurgulandı.
YORUMLAR
  • ziraatçi   03-12-2017 17:18

    yahu bırakın paraları çarçurr etmeyi!yenileme için fidan üretip ufaktan ufaktan yenilemeye başlayın!işiniz gücünüz toplantı,seminer,dernek,birlik,enstitü vs...doku kültürü laboratuvarı kurup biran önce başlayın. işi bilmiyorsanız ben yardım ederim...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE