Ana Sayfa  /  ARTVİN  /  Bakan Veysel Eroğlu'dan 'Cerattepe' açıklaması
 • Facebook da Paylaş
Bakan Veysel Eroğlu'dan 'Cerattepe' açıklaması
 • 27-02-2016
 • 5 yorum
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Cerattepe’yle ilgili açıklama yaptı. Çevrenin korunması için tedbirler alındığını ifade eden Eroğlu, "Çevre ile uyumlu örnek bir proje olacak" dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.
 
Bakan Eroğlu, tepkilere neden olan Cerattepe'deki madencilik faaliyetlerini değerlendirdi.
 
Veysel Eroğlu, şu ifadeleri kullandı:
 
"Mahkemeden tamamen iptal olabilir ya da bunları düzeltin denebilir. Şu anda ÇED raporuna itiraz var. Biz daha önceki ÇED'e göre bilimadamlarının istedikleri hususları yerine getirdik. Orada açık işletme olmayacak, galeri olacak. Maden orada işletilmeyecek, hatta yoldan değil, teleferikle Borçka yoluna taşınacak. Kesilecek ağaç sayısı 3 bin 500 adet ve her kesilen ağaç için 3 ağaç dikilecek.
 
"BAKIR İÇİN 2 MİLYAR DOLAR ÖDÜYORUZ"
 
Maden Kanunu gereğince ormanlık alanlarda maden çıkartılmasına izin vermek durumundayız. Sadece bakır için yılda 2 milyar dolardan fazla döviz ödüyoruz yurtdışına. 
 
Biz Çoruh Nehri üzerine gerdanlıklar koyduk. Çoruh, çok çılgın akan bir nehirdir. Oraya barajlar yapılınca ekonomik olarak istihdam oldu.
 
"ARTVİN'E MUAZZAM YATIRIMLAR YAPIYORUZ"
 
Artvin kıyıda köşede kalmış bir şehirken, şimdi muazzam yatırımlar yapıyoruz. Derner Barajı sanat eseridir. Oraya hayat veriyor, Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor bunlar... Artvin’e denizi getirdik.
 
'ÖRNEK BİR PROJE OLACAK"
 
Şu anda orada madencilkik ve çevre adına korunabilecek her tedbir alındı. Çevre ile uyumlu örnek bir proje olacak. Biz her şeyi dört dörtlük düşünüyoruz. Ben bir Artvin sevdalısıyım. Orayı korumak için muhteşem bir çalışma yaptık. 15-20 tane dev tünel inşa ettim ben orada. Artvin’den Erzurum’a gitmek istediğim zaman yollar patika gibiydi. Şimdi muazzam yollar var. Artvin’e büyük yatırımlar geldi.
 
"STK'LAR AĞAÇ KESMİŞ"
 
Bölgede ağaç kesilmedi. Şu ana kadar orada yolu kapatmak için gelen sivil toplum kuruluşları ağaç kesmiş. Onlarla ilgili de işlem yapılıyor.
 
"ENERJİDE DIŞA BAĞIMLIYIZ"
 
Bütün dünyada kömür üretiliyor, termik santraller yapılıyor. Sistemler çok gelişti. Baca teknolojisiyle yapılan termik santrallerde dumanı dahi göremiyorsunuz. Biz enerjide dışa bağımlıyız. Dolayısıyla bizim doğalgazımız yok, petrolümüz yok elektrik üretmek için.
 
"BARAJ YAPMAZSAK ŞEHİRLERE SU VEREMEYİZ"
 
Bunlar için de kömür en son teknolojisi kullanılarak, termik ve biliyorsunuz HES’ler var. Bunlar çok çevreci. Baraj yapmazsak hiçbir şehre su veremeyiz. HES dediğimiz, suyun gücünden istifade edip tirbünün çalıştırılması ve elektrik üretilmesi. Suyu kirletmiyor, dünyada en temiz enerji olarak biliniyor.
 
"BARAJLI HES'LER ELEKTRİĞİN SİGORTASI"
 
Rüzgar ve güneş enerjisi potansiyeli çok düşük. Rüzgarla üretilen enerji sınırlı. Rüzgar olduğu zaman santral çalışıyor. Barajlı HES’ler yaptığınızda suyu biriktiriyorsunuz. Elektrik sarfiyatı gününün değişik saatlerine göre değişiyor. En pik olduğu saatlerdeki ihtiyacı HES’lerden karşılıyoruz. Barajlı HES’ler Türkiye’nin elektriğinin sigortasıdır. Bunlara karşı çıkanları anlamak mümkün değil.
 
"AĞAÇLANDIRMADA DESTAN YAZIYORUZ"
 
Ben Orman Bakanı’yken ilk defa 2009 yılında AB’de Çevre faslını açtık. En zor açılan fasıl... AK Parti hükümetleri gelmiş geçmiş en çevreci hükümettir. Ağaçlandırmada destan yazıyoruz. 12 yılda 3.5 milyar fidanı toprakla buluşturduk.
 
 
İSTANBUL'DA ÇINAR YILI
 
Son 12 yılda orman varlığımız 1.5 milyon hektar arttı. İstanbul’da bu yıl ‘Çınar Yılı’ ilan edeceğiz. Bu sene İstanbul’a 100 bin çınar inşallah... İstanbul, şu anda dünyada en çok ormanı olan illerden birisi.
 
"SU DAHA TEMİZ ÇIKIYOR"
 
HES’ler Doğu Karadeniz’de taşkınları engelliyor. En çok itiraz edilen Solaklı Vadisi’ydi. Uzun Göl’e çıkarken vatandaşlar ‘Ne kadar güzel olmuş’ diyor. Eski hali kum ve çakılla doluydu. Şimdi İyidere’de Giresun’da ve Ordu’daki nehirleri bir botanik park haline getiriyoruz. HES’lerin ne zararı var? Bazı kişiler bu HES’lerin önünü kesmek isteyenler ‘Buradan çıkan sular çay bahçelerini kurutur’ diyorlar. HES’ler çıkan su daha temiz çıkıyor.
 
"BİR DAMLASINI DAHİ SATAMAZLAR"
 
10 megavatın altındaki HES'lere izin alınmışsa lisans vereceğiz bundan sonrakilerde olmayacak. Ama şahsi kanaatim bunları da yapmak lazım. ‘Bu sular şirketlere satıldı, siz bu sudan alacaksanız parayla alacaksınız’ deniyor. Şirketler suyun sadece gücünden istifade ediyor. Bir damlasını dahi satamaz.
 
KOP PROJESİ
 
KOP özellikle Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray’a hizmet edecek muazzam bir proje. Osmanlı’nın rüyası bu Akdeniz’e boşa akan suları Mavi Tünel adıyla bir tünelle Konya Ovası’na aktarıyoruz. 
 
Türkiye’nin en uzun sulama tünellerinden birisini burada bitirdik. Burada 3 baraj inşa ediyoruz. Hem Konya Ovası’nı sulayacağız hem de içme suyu ihtiyacını sağlayacağız. Sadece burada değil, her bölgemizde yatırımlarımız devam ediyor.
YORUMLAR
 • DOĞA SEVER VATANDAŞ   27-03-2016 13:33

  siz bir bakansınız bakanım bir fıdan zarar görese bile soruşturma açman gerekir bir kaç ağaç için 4 yıl yargısüreci sürdü neticede devlet benden para cezası verdi. bu ağaçlara kimseinin dokunmasına izin vermeyiz. boş işlerle uğraşma herkes görevini yapsın şehitlerimize rahmet diliyorum.

 • tosun   27-03-2016 13:25

  SAYIN, BAKAN YEMEZLER BAZI ŞEYLERDEN KORKTUĞUN İÇİN HEMEN C.BAŞKANI BÖYLE DEDİ ŞÖYLE DEDİ DİYORSUN.

 • ORMAN SEVER GERÇEK KİŞİ   01-03-2016 15:27

  sayın bakan o ağaçları siz dikmediniz siz bir bakan olarak ormana sahip çıkmıyorsanız orman köylüsü ormanı ne yapar.o şirketi senin memleketine yolla dağı taşı devirsin. çok mutlu olursun. ben iki ağaçtan sebep 4 yıl yargılandım. şirketin yerine kendini mahkemeye ver.ŞİRKETİ ÇOK SEVİYORSAN.

 • tarfsız   29-02-2016 10:01

  NE AĞAÇ KESTİRİRİZ NE DE MADEN VERİRİZ. HERKES KENDİ TOPRAĞINA SAHİP ÇIKSIN POLİSİMİZE DE YAZIK. HALKA DA REFERANDUMA RAZIYIZ. ARTVİNE SİYASETÇİ GELİRSE SELAM BİLE VERİLMEZ.

  0

  0

  • Adem   01-03-2016 10:43

   KEsinlikle Katılıyorum

   0

   0

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE